Juvenil periodontitis ve hızlı ilerleyen periodontitisli bireylerde parotis salyası immünglobulin düzeyleri
- Tez No: 16743
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FERİHA ÇAĞLAYAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 1991
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Periodontoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 75
Özet
ÖZET Şimdiye kadar yapılan araştırmalarda, periodontal hastalıklarda lokal immün cevap, parotis salyası, genel salya, dişeti cebi sıvısı ve dişeti dokusunda değerlendirilmiştir. Bu çalışmalarda çelişkili sonuçlar elde edilmiş ve ayrıca bu çalışmaların çoğunda periodontal hastalık tek bir grup olarak düşünülmüştür. Literatür incelendiğinde erken başlayan periodontitisli hastaların parotis salyası immünglobulin düzeyleri ile ilgili bir çalışmaya rastlanmamıştır. Bu nedenle araştırmamızda, juvenil periodontitis ve hızlı ilerleyen periodontitisli hastaların parotis salyasındaki immünglobulin düzeylerini belirlemeyi ve kont rol grubundaki immünglobulin düzeyleri ile karşılaştırmayı amaçladık. Klinik ve radyolojik olarak JP ve HÎP tamları konan 28 hastada ve sağlıklı 17 kişide, uyarılmış parotis salyası slgA, IgG ve IgM değerleri Mancini ve arkadaşlarının geliştirdikleri immündıffüzyon tekniği kullanılarak incelendi. HîP'li hastaların salya akış hızı kontrol grubundan farklı bulunmadı. Fakat JP'li hastaların salya akış hızı kont rollere göre düşük bulundu. JP ve HÎP tanısı konulan hastaların parotis salyası slgA ortalama düzeyleri kontrol grubundan farklı bulunmadı. Tüm hastalarda parotis salyası IgG ve IgM düzeyleri 0.5 mg/dl 'nin altında bulunduğundan ölçülemeyen bu değerlerin istatistiksel olarak değerlendirmesi yapılamadı.
Özet (Çeviri)
SUMMARY In the previous studies the local immune response in the perio dontal disease has been evaluated in parotid saliva, whole saliva, gingival crevicular fluid and gingiva. While the findings of these studies are controversial, periodontal disease has also been considered as a homogen disease group. In the literature, no study performed regarding the salivary immunoglobulin levels from patients with early onset periodontitis. Therefore, the present study, was conducted in order to determine the immunoglobulin levels in the parotid saliva and also to compare the results with the control group. Twenty-eight patients who were diagnosed clinically and radio- graphically as having JP and rapidly progressive periodontitis (RPP) and seventeen subjects who were both systemically and periodontals healty, were included in the study. The stimulated parotid saliva in these subjects were examined by use of radial immunodiffusion technique, by developed by Mancini et al. While no significant difference between the RPP and the control group regarding the saliva flow rate, the salivary flow rate in JP group was significantly lower then the control group. Also there was no significant difference between the parotid saliva slgA mean levels in JP and RPP groups and the control group. Since the parotid saliva IgG and IgM levels were below the minimum detectable level, 0.5 mg/dl, these findings were not statistically evaluated.