İsosorbid-5-mononitratın mikrokapsüllerinin formülasyonu ve çözünme hızları üzerinde çalışmalar
- Tez No: 16747
- Danışmanlar: PROF.DR. H. SÜHEYLA KAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
- Yıl: 1991
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 135
Özet
110 sürdürme dozlarının sağlanabileceği düşünülmektedir. ÖZET Araştırmamızın amacı, IS- 5- MN mikrokapsüllerini -formüle edip hazırlayarak uzun etki sağlamak ve konvansiyonel preparatlarda görülen tolerans gelişimini önleyerek hasta uyuntunu artırmaktır. Bu amaçla, organik faz ayrışması yöntemleri ile IS 5-MN'ın mikrokapsülleri iki farklı viskozitede etilselüloz çeper maddesi kullanılarak hazırlanmıştır» Kitosan H çeper maddesi de mikrokapsüllemede kullanılmıştır. Çekirdek çeper oranları 1:1 ve 1:2 olarak seçilmiştir. Formüle edilen mikrokapsüllerden ve ticari preparatl ardan etken madde salımı USP < XX I I ) dönen sepet yöntemi ile üc ayrı tampon çözeltide ( pH = 1.2, 4.0, 7.4 ) çalışılmış ve elde edilen bulgularının sıfır, birinci derece, Hixson - Crowel ve Higuchi salım kinetiklerine uygunluğu araştırılmıştır. Elde edilen salım profilleri karşılaştırılıp in vitro olarak değerlendirilmiştir. 2x3:
Özet (Çeviri)
112 SUMMARY The purpose of our investigation is to formulate and prepare sustained action IS-5-MN microcapsules, in order to cvercome the tolerance development seen in conventional preparation and to increase the patient compliance. For this purpose, microcapsules of IS- 5- MN are formulated by organic phase separation methods using ethylcellulose with two different viscosities (10 and 45 cp) as the coating material. Chitosan is also taken as another coating material for microencapsulation. 1:1 and 1:2 core : wall ratios are used. The invitro release profiles of the formulated microcapsules and the commercially available preparations are performed in three different buffer solutions (pH 1.2, 4.0, 7.4) by using (XXII) rotating basket method. The invitro release is evaluated by zero, first order, Hixson- Crowe 1 1 and Higuchi release kinetics. The obtained release profiles are compared and evaluated invitro. The t%50 values obtained from the Higuchi equation are used as responsein the 2x3x3 factorial experiments. The multiple regression is applied to dependent variables against independent variables. Then, the fitness of the results to second order polynomial equation is investigated. By using the calculated equations, from the t%50 values, the response - surface graphs from which varied113 levels of the independent variables could be predicted are obtained.