Fasiyal sinir travmasında isosorbid-5-mononitratın motor sinir iyileşmesindeki etkisi
The effect of isosorbide-5-mononitrate on motor nerve recovery in facial nerve trauma
- Tez No: 678189
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖMER NECATİ DEVELİOĞLU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Gaziosmanpaşa Taksim Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Kulak Burun Boğaz ve Baş-Boyun Cerrahisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 57
Özet
Amaç: Çalışmamızın amacı, fasial sinir hasar modelinde NO donörü olan izosorbid-5-mononitratın fasiyal sinir iyileşmesine etkisini araştırmaktır. Gereç ve yöntemler: Bu çalışmada, 8 haftalık ve ortalama ağırlığı 250-300 gram olan 16 adet Wistar Albino cinsi erkek sıçan kullanılmıştır. Araştırma sürecinde sıçanlar 21-22 °C çevre sıcaklığı, 12/12 saat aydınlık/karanlık döngüsünün sağlandığı, havalandırılması kontrol edilen odalarda barındırılmıştır. Beslenmeleri ve su alımı serbest bırakılmıştır. Cerrahi işlemler intraperitoneal anestezi altında uygulanmıştır. Cilt kesisi yapıldı. Fasiyal sinir ana trunkusu ortaya konup ana trunkusa kesi yapıldı. Daha sonra mikroskobik görüş altında 10-0 nylon sutür ile epinöral sutürler ile sinir tamir edildi. Denekler iki gruba ayrıldı. Her iki grup deney sonuna kadar gözlendi. Deney grubu deneklerine oral gavaj yöntemiyle her gün aynı saatte 1 ml sıvı içerisinde hazırlanacak şekilde 7,2 mg/kg isosorbid-5-mononitrat verildi. Uygulanan tedavi 8 hafta boyunca devam ettirildi. Sinir iyileşmesi fonksiyonel olarak bıyık hareketleri ve göz kırpma refleksinin iki haftalık aralıklarla takibi şeklinde yapıldı. Histopatolojik inceleme, 8 haftanın sonunda vasküler konjesyon, makrovakualüzasyon ve myelin kılıf kalınlığı evrelemeleri ile yapıldı. Bulgular: Deney ve kontrol grubu arasında göz kırpma ve bıyık hareketlerinin operasyon sonrası 2., 4., 6. Ve 8. Haftalardaki evrelerinin farklılığı değerlendirildiğinde gruplar arasında istatistiksel olarak anlamlı bir farklılık bulunamamıştır.Deney ve kontrol grubu arasında vasküler konjesyon, makrovakuaolizasyon ve myelin kılıf kalınlığı evrelemesi bakımından istatistiksel olarak anlamlı bir farklılık bulunamamıştır. Sonuç: Bıyık hareketleri, göz kırpma refleksi evrelemeleri ve histopatolojik incelemede vasküler konjesyon, makrovakualizasyon ve myelin kılıf kalınlığı değerlendirildiğinde her iki grup için anlamlı farklılık saptanmadı. Sinir hasar modellerinde NO donörlerinin iyileşmeye etkisi tartışmalı olmakla beraber, çalışmamızda iyileşmeye etkisi gösterilemedi.
Özet (Çeviri)
Aim: The aim of our study is to investigate the effect of NO donor, isosorbide-5-mononitrate, on facial nerve healing in a facial nerve injury model. Material and methods: In this study, 16 male Wistar Albino rats, 8 weeks old and weighing 250-300 grams, were used. During the research process, rats were housed in rooms with an ambient temperature of 21-22 °C, a 12/12 hour light/dark cycle, and controlled ventilation.Their diet and water intake are freed. Surgical procedures were performed under intraperitoneal anesthesia.A skin incision was made. The main trunk of the facial nerve was exposed and an incision was made into the main trunk.Then, the nerve was repaired with 10-0 nylon sutures and epineural sutures under microscopic vision. The subjects were divided into two groups. Both groups were observed until the end of the experiment. 7.2 mg/kg isosorbide-5-mononitrate was given to the experimental group subjects by oral gavage method, to be prepared in 1 ml liquid every day at the same time.The applied treatment was continued for 8 weeks.Nerve healing was performed functionally by monitoring the mustache movements and the blink reflex at two-week intervals.Histopathological examination was performed at the end of 8 weeks with staging of vascular congestion, macrovaqualization and myelin sheath thickness. Results: When the differences in the phases of blinking and mustache movements between the experimental and control groups at the 2nd, 4th, 6th and 8th weeks after the operation were evaluated, no statistically significant difference was found between the groups.No statistically significant difference was found between the experimental and control groups in terms of staging of vascular congestion, macrovacuaolization and myelin sheath thickness. Conclusion:When the mustache movements, blink reflex staging, and vascular congestion, macrovacualization and myelin sheath thickness were evaluated in histopathological examination, no significant difference was found for both groups. Although the effect of NO donors on regeneration in nerve damage models is controversial, no effect on regeneration was demonstrated in our study.