Lorazepam içeren intravenöz emülsiyonların hazırlanması üzerinde çalışmalar
- Tez No: 16746
- Danışmanlar: DOÇ.DR. FİLİZ ÖNER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
- Yıl: 1991
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 123
Özet
ÖZET t.V. emülsiyonların beslenme amacıyla 30 yıldan beri kliniklerde geniş çapta kullanılması ve 5 um' den küçük partiküllerinin silomikron adı verilen organizmadaki doğal yağ partiküllerine benzer özellikte olması 1970 'li yıllarda ilaç taşıyıcı sistemleri olarak kullanımlarını gündeme getirmiştir. Çalışmamızda öncelikle mısır yağı, yumurta lesitini, pluronik F-68 ve pluronik F-88 veya karışımları halindeki emülgatörler kullanılarak etken madde içeren ve içermeyen i.V. emülsiyon formülasyonları geliştirilmiştir. Bu formülasyonlar içinde makroskobik yönden uygun olan EıS, LZP-Exe, Ex-*, LZP-Eı-z,EıS, LZP-Eı-, kodlu 6 formülasyon fiziksel stabilite ve toksisite açısından en önemli koşul olan partikül büyüklüğü açısından da uygun bulunmuş olup, ortalama partikül büyüklükleri 0.7-0.8 um arasındadır. Bundan sonraki çalışmalarımız bu 6 formülasyon üzerinde yürütülmüş olup E17 ve LZP-Eı-z kodlu emülsiyon formülasyonları geliştirilen formülasyonlar içinde en uygun formülasyonlar olarak saptanmış tır. i.V. ticari preparatının toksisite problemlerinin olması ve istenmeyen yan etkilere sahip olması nedeniyle lipof ilik özellikte olan LZP (Lorazepam) etken madde olarak seçilmiştir. Filtrasyonla sterilize edilen LZP' m PEG'deki çözeltisi otoklav ile sterilize edilen emülsiyonlara 1.2 mg/ml konsantrasyonda ilave edilmiştir. LZP çözeltisinin ilavesinde ortamın pH'sı ve ilave ediliş hızı önemli parametrelerdir. 1 ml/saat hızla pH 7-8 arasında max. LZP miktarı ilave edilebilmiştir. Miktar tayinleri Y.B.S.K. ile yapılmıştır. 1028 ay süre ile +4°C'de ve nötral pH'da bekletilen LZP-Elo, LZP-Ex-t- ve LZP-E1=3 kodlu emülsiyonlarda etken maddenin bozunmadan kaldığı tesbit edilmiştir. Değişik pH, süre ve sıcaklıkların LZP'ın dehidratasyonu üzerindeki etkileri araştırılmış ve % kalan LZP miktarları ile süre pH ve sıcaklık arasındaki ilişki incelendiğinde yüksek sıcaklıkta pH 7-9 dışındaki durumlarda bozunmanın arttığı görülmüştür. Lipofilik ilaçların piyasadaki preparatları hemolitik ve toksik etkileri olan susuz çözücüler ile hazırlanmaktadır. LZP'ın t.V. uygulanan piyasa preparatına uygun hazırlanan formül ve çözücüleri emülsiyon formülasyonları hemolitik etki açısından karşılaştırılmış ve emülsiyonların kullanılan susuz çözücülere göre 10 kez daha az hemoliz yaptığı saptanmıştır. 103
Özet (Çeviri)
SUMMARY The extensive use of i.v. emulsions in clinics for nutritio nal purposes for 30 years and that of particles smaller then 5 um having similarities to the naturel lipid partic les in the organism called chylomicrons bring out to update to be used as drug carrier systems in seventies. In our study corn oil, egg lecithin, Pluronic F-68 and F-88 or their mixtures are used as surfactants with or without active substance for the development (preparation) of the i.v. emulsions formulations. From these formulations codified emulsions as Exs,LZP-EiS El7 LZf=,-Ei^, E1S and LZP-Ei-s are chosen because of their appropriate macroskopic appearence and of their particle size that is one of the most important parameter of physical stability and toxicity and average particle sizes are found between 0.7 and 0.8 um. Our study is carried out with these three chosen formulations and codified emulsions as. EXv and LZP-Ei-? are found to be the best ones among the others. Lipophilic LZP is selected (chosen) as a model drug because of the toxicity problems and unwanted side effects of the commercial i.v. LZP preparation. LZP solution in PEQ40o sterilized by filtration was incorporated into the emulsions sterilized by autoclaving at a concentration of 1.2 mg/ml. pH of the medium and the rate of addition speed are the most important parameters by the time of addition of LZP solution. The max. LZP amount can be added with an addition speed of 1 ml/hr. at pH 7-8. The assay of LZP added into the emulsions was carried out by HPLC method. 104For 8 months codified as LZP-Eıe, LZP-Eiv and LZP-Ex» emulsions are stored at 4°C and at neutral pH. During this storage time no degradation product relating to LZP was observed. The effects of different pH's, temperatures and time to the dehidration of LZP was investigated. When the relation between time, pH, temperature and remaining % of LZP are examined. It is found that at higher temperatures and at pH below 7 and above 9 an increasing degradation occured.. It's a common way to prepare commercial i.v. preparations of lipophilic drugs with non-aqueous solvents that have hemolitic and toxic effects. The preparation having equivalent formulation of the commercial i.v. LZP preparation their non-aqueous solvents and emulsion formulations are compared with each other according to their hemolitic effects and it was determined that the hemolitic effect of the emulsions are 10 times less than the solvents. 105