Arbutus andrachne L. (Ericaceare) üzerinde farmakognozik araştırmalar
- Tez No: 16748
- Danışmanlar: DOÇ.DR. M. KORAY SAKAR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
- Yıl: 1991
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 151
Özet
-136- Ö Z E T Bu çalışmada, Arbutus andrachne L. (Ericaceae) bitkisinin yapraklarından değişik kromatografik yöntemler kullanılarak iri- doit bileşiklerinden monotropein,unedozit ve stilberikozit; fenol glikoziti olarak arbutinj tanen prekürs önerinden (+)-kateşin, (-)-epikateşin, (+)-gallokateşin; serbest aglikon olarak kemferol ve kersetol jflavonol glikozitlerinden kemferol-3-0-ramnozit, kersetol-3-0-ramnozit ve mirsetol-3-0-ramnozit izole edilmiş, ayrıca YBSK yöntemiyle de hiperozit (kersetol-3-0-galaktozit), izokersitrin (kersetol-3-0-glukozit) ve kersetol-3-0-arabinozit tespit edilmiştir. Bitkinin dal ve gövde kabuklarından ise iridoit bileşi ği olarak unedozit,stilberikozit,monotropeinj tanen prekürsörü ola rak (+)-kateşin izole edilmiştir. İzole edilen tüm maddelerin yapı tayinleri UV,IR, H-NMR 13 ve C-NMR gibi spektroskopik yöntemler yardımı ile yapılmıştır. Arbutus andrachne L. bitkisinin dal kabukları ve yaprak larından hazırlanan kloroform, etil asetat ve metanol ekstreleri- nin Polimiksin B (300 IU) antibiyotiği ile mukayeseli olarak, 12 değişik mikroorganizmaya karşı antimikrobiyal aktiviteleri araş tırılmıştır. Bu çalışma sonucunda da yaprak ve kabuklardan kazanı lan tüm ekstrelerin Staphylococcus aureus ' a karşı aktivite göster-
Özet (Çeviri)
-137- SUMMARY Arbutus andrachne L. (Ericaceae) is one of the two Arbu tus species growing in Turkey. Especially leaves of the plant, as infusion, are being used as antiseptic against urinary tract infec tions and as antidiarrheic in folkloric medicine. In this study, by means of different chromatographic methods ;monotropein, unedos ide, st ilber icos ide, arbutin, ( + ) -catechin, ( - ) -epica techin, ( + ) -galloca techin,kaempf erol, quercetin,kaempf erol- S-O-rhamnosidejquercetin-S-O-rhamnoside and myricetin-3-0-rhamno- side were isolated and identified from the leaves of Arbutus and- rachne L. Also by the help of HPLC,hiperoside (quercetin-3-0-ga- lactoside) »isoquercitrin (quercetin-3-0-glucoside) and quercetin- 3-0-arabinoside were detected in the leaves. Unedos ide, stilbericoside,monotropein and (+) -catechin were isolated from the bark of the plant. Structure elucidation of the isolated compounds were 1 13 performed by UV,IR, H-KMR and C-KMR spectroscopic methods. Antimicrobial activities of the chloroform, ethyl acetate and methanol extracts of both the leaves and bark of Arbutus and- rachne L. were investigated against 12 different microorganisms, in comparison with Polymyxin B (300 IU).As a result, all of the extracts obtained from the leaves and bark of the plant were found to be active against Staphylococcus aureus.