Development of sample desing for telephone survey via random digit dialing: A case study for Ankara metropolitan area
- Tez No: 1674
- Danışmanlar: DOÇ. DR. H. ÖZTAŞ AYHAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İstatistik, Statistics
- Yıl: 1987
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 97
Özet
ÖZET RASGELE SAYILARLA TÜRETİLEN TELEFON NUMARALARININ KULLANIMI YOLUYLA TELEFONLA ANKET ARAŞTIRMASI İÇİN ÖRNEKLEME PLANI GELİŞTİRİLMESİ: ANKARA METROPOLİTEN ALANI İÇİN ÖRNEK BİR ÇALIŞMA Azhar~-Us~Saqih Khan Y ük sek L i şans Tez i İ st at i st i k Böl umü Tez Yöneticisi! Doç.Dr «H «Öz t aş Ayhan Eylül 1987, 97 Sayfa Bu çalışmada telefonla yapılan anket araştırmalarının örnekleme pl ani armdak i yeni gelişmeler incelenmiştir» Tabakalı, çak aşamalı eşit olmayan büyüklükteki kümelere dayanan iki örnekleme planı önerilmiştir. Bunlar hanehalkı ve ticari işyerleri için hazırlanan anket örneklemesi pl ani arıdır. Kitlenin her tabakasındaki hanehalkı telefon numaralarının kesin nisbetleri bilinmediği için, örnek hacminin tabakalara dağıtımı, alt tabakalar kendi başlangıç ol as 1 1 ı k 1 ar ı ile ağ ı r 1 ı k 1 and ı r 1 1 d ı k tan sonra büyük 1 ük 1 er i ile doğru orantılı seçim yöntemi ile gerçekleştirilmiştir. Hanehalkı örnekleme planında, bu ağırlıklı örnek dağıtım tekniği işyeri ve karışık hane semt telefon santral vkapasitelerini saf hane kapasitelerine dönüştürmektedir» Bu işlem çal işan hane telefon numarası elde edebilmek için gereksiz yere çevrilen telefon numaralarının sayısını en aza indirgemektedir. Aynı işlem iş yerleri örnekleme planı için de uygulanmıştır. Örneğe seçilen kümeler içerisinde, rasgele alt örnekleme yöntemi kullanılarak örnek semt telefon santral 1 arı seçilmiştir. Seçilen semt santral 1 arınin mevcut kapasite siniri arı içerisinde kalınarak son dört hane için telefon numaralari bu amaçla yazılan bir bilgisayar programını rasgele sayılarla türetilmiş ve elde edilen bu numara daha önce bilgis£*yar belleğinde yüklü olan kurum telefon numaraları ile karşılaştırılıp kabul yada reddedilmiştir» Alt tabakalarda hane seçimi için nihai olasilıkları ve bazı örnek! em istatistiklerini elde etmek amacıyle, bir alt örnek te pilot araştırma yapılmıştır. Seçilen bazı araştirrna değişkenleri için birleşik oran tahminleri ve bunların örnekleme varyansl arı bu çalışmada sunulmuştur. Anahtar kelimeler. Telefon araşt. ırmal arı, Örnek 1 eme planları, Rasgel e say 1 1 ar 1 a türet i 1 en tel ef on numara! arı » vı
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Development of Sample Design For A Telephone Survey Via Random Digit Dialings A Case Study For Ankara Metropolitan Area AZHAR-US-SAQIB KHAN M.S IN STATISTICS Supervisor; Assoc. Prof Dr » H.OZTAŞ AYHAN September 1987, 97 Pages A review of the recent developments in the telephone survey sample designs have been presented. Two sample designs B.T-B proposed which are based on stratified multistage unequal size clusters. These are the household and the commercial survey sample designs. Due to unknown, exact proportion of household telephone numbers within each strata, the sample allocation was achieved by probability proportionate to sise (PPS) selection after weighting the substrata with their estimated Prior Probabilities. The weighted sample allocation technique converted commercial and mixed central office code < COO capacities into pure household capacity for the household sample design. This procedure minimises the number of unnecessary dialing in order to obtain a working household illnumber. The same procedure is also applied to the commercial sampl e design. A random subsampl ing procedure is used within the selected clusters «A computer program is written which generated random numbers for the last 4 digits of the phone number, within existing COC capacities, and checked aganist the institutional numbers, which were filed. A pilot survey was carried out on a subsampl e in order to obtain the posterior probabilities of household selection for the substrata and other sample statistics.Estimates based on combined ratio means for the selected survey variables and their sampling variances have been presented. Keywords Telephone Surveys, Sample Designs, Random Digit Dial ing. iv