Zemin sıvılaşması
Liquefaction of soil
  1. Tez No: 167506
  2. Yazar: KADİR ERGÜVEN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NURDANE İLBEYLİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mustafa Kemal Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 65
Özet
Sıvılaşma potansiyeli hesabında zeminler yapısal karakteristikleri ve sismik etkenlerle birlikte değerlendirilir. Bu çalışmamızın amacı zeminlerin sıvılaşma olasılığının hangi yöntemlerle nasıl hesaplandığını basit yaklaşımlardan daha tercih edilir birçok parametreyi bünyesinde barındıran yaklaşımlara doğru sıralayarak tespit etmekdir. Tespit edilen sonuçlara karşılık nasıl bir çözüm yöntemi bulunacağına dair tavsiyelerle çalışmamız sona ermektedir. Çalışmamızda laboratuvar ve arazi deneylerinden elde edilen sonuçlar kullanılarak Seed. SPT deneyi. Eurocode ve Japon methodları kullanılarak değişik malzeme ve deprem dalgaları için iki boyutlu sıvılaşma analizleri yapılmıştır. 2005. 56 savfa
Özet (Çeviri)
Soils are evaluated with their characteristics and seismic foctors to determine liquefaction potential of deposits. The purpose of this thesis is to determine liquelaction potential of soils by \vhich methods uses hovv estimate from simple approaches to step by step the approaches that eontents lots of parametres. The recommendations that solutions are determined by the results of these approaches have given in the last of this thesis. Tvvo-dimentional liquefaction analyses are used tor different material properties and earthquake waves by using Seed, SPT test. Eurocode, Japanese methods on results that obtained from either labaratory ör site tests. 2005. 56 pages Kcywords: Liquefaction potential, Seed method, SPT test method. Eurocode method, Japanese method