Zemin sıvılaşması ve İskenderun'da bazı örnek alanlar
Soil liquidation and in İskenderun some example areas
  1. Tez No: 847579
  2. Yazar: ADEM TOKTANIŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SEMİR ÖVER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İskenderun Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Programlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Geoteknik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 104
Özet
Sıvılaşma deprem sırasında zeminin yer değiştirmesine neden olan önemli bir faktördür. Bu olay binalarda zararlı durumların ortaya çıkmasına neden olur.Su ile doymuş kum ve silt içeren zeminlerin, deprem anında ortaya çıkan ve tekrar eden dinamik kuvvetlerin tesiri ile, bünyesindeki suyun harekete geçmesi sonucu viskoz bir davranış göstererek, zemin meteryalleri ile suyun birlikte yüzeye doğru yükselmesi olayına sıvılaşma olayı denir. Gerek arazide gerekse laboratuvarda ön görülen çalışmalar, temiz kumlarda, kumlu, siltli zeminlerde ve plastik özellik olmayan siltli zeminlerde sıvılaşma potansiyelinin varlığını ortaya koymuştur. Bu araştırmada, zemin sıvılaşması ve Hatay ili İskenderun ilçesi Konarlı Mıntıkası, Aşkarbeyli mıntıkası ve Arsuz ilçesindeki uygulamalar amaçlanmıştır. İnceleme alanında yapılan tüm sondajlarda da benzer derinliklerde aynı seviyelerden geçilmiştir. Temel zemini laboratuvar sonuç belgelerinde birleştirilmiş zemin sınıflama sistemine göre tanımlanmıştır. YASS farklı derinliklerde tespit edilmiştir. Çalışmalarımızda zeminde sıvılaşma riski olan ve olmayan sonuçlar vardır.
Özet (Çeviri)
Liquefaction is an important factor that leads to soil displacement during an earthquake. This incident causes harmful circumstances to emerge in the buildings. This event leads to the emergence of damaged situations in the structures. Liquefaction is the phenomenon in which soils containing sand and silt, saturated with water, show a viscous behavior as a result of the action of the water in it, with the effect of the dynamic forces that arise during the earthquake and repetitively, and that the soil materials and water rise to the surface together. Predicted studies, both in the field and in the laboratory, have revealed the existence of liquefaction potential in clean sands, sandy, silty soils and silty soils without plastic properties. In this research, soil liquefaction and applications in Konarlı District, Aşkarbeyli District and Arsuz District of İskenderun District of Hatay Province were aimed. In all soundings made in the study area, the same levels were passed at similar depths. The foundation soil is defined according to the unified soil classification system in the laboratory result documents. YASS has been detected at different depths. In our studies, there are results with and without the risk of liquefaction in the ground.