Konya kentinin endüstriyel atıksu karakterizasyonu ve kontrol yöntemlerinin belirlenmesi
Wastewater characterization of Konya and determination of control methods
- Tez No: 167530
- Danışmanlar: PROF.DR. MEHMET EMİN AYDIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 101
Özet
ÖZET Yüksek Lisans Tezi KONYA KENTİNİN ENDÜSTRİYEL ATIKSU KARAKTERİZASYONU VE KONTROL YÖNTEMLERİNİN BELİRLENMESİ Serdar KOYUNCU Selçuk Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Çevre Mühendisliği Anabilim Dalı Danışman : Prof. Dr. Mehmet Emin AYDIN 2005, 91 Sayfa Jüri : Prof. Dr. Mehmet Emin AYDIN Prof. Dr. Kemal GÜR Prof. Dr. Erol PEHLİVAN Endüstrinin amacı çok sayıda ve çeşitli ürünü üretmektir. Endüstriyel kuruluşların üretim kategorileri ve proses dizaynları farklı olduğundan, atıksularının özellikleri de büyük farklılıklar gösterebilmektedir. Bu nedenle endüstriyel atıksu karakterizasyon çalışmalarında, arıtma teknolojilerinin belirlenmesinde ve seçeneklerin ortaya konulmasında her endüstrinin ayrı ayrı ele alınması gerekir. Konya'da faaliyet gösteren endüstriyel kuruluşlardan kaynaklanan atıksular KOSKİ (Konya Su ve Kanalizasyon İdaresi) kanalizasyon şebekesine deşarj edilmektedir. Atıksuların ihtiva ettiği kirletici parametreler hem alıcı ortam hem de yapılması planlanan Konya Atıksu Arıtma Tesisi için önem taşımaktadır. Karakterizasyon çalışmalarının amacı kirletici kaynakların tespiti ve bu kaynaklara alınacak kontrol yöntemlerinin belirlenmesidir. Ayrıca atıksu arıtma tesisisin kontrollü işletilmesini sağlamak İçin endüstriyel kuruluşlardan gelen ağır metaller ve organik kirleticileri içeren atıksuların tesise girmeden önce arıtılmalarını sağlamak gerekir.Bu çalışmada, Konya kentinde faaliyet gösteren endüstriyel kuruluşlar Su Kirliliği Kontrolü Yönetmeliği ( SKKY) çerçevesinde sınıflandırmaya tabi tutulmuştur. Endüstriler yerinde incelenerek, atıksuları KOSKİ kanalizasyon şebekesine bağlı olan tesislerin kanalizasyona bağlantı noktasından atıksu numunesi alınarak, SKKY çerçevesinde endüstri grubuna göre bakılması gereken parametrelerin analizleri yapılmıştır. Analiz sonuçlarına göre her endüstri grubunun atıksu karakterizasyonu tespit edilerek kontrol yöntemleri belirlenmiştir. Anahtar kelimeler : Karakterizasyon, Konya, Endüstri Kuruluşları, Parametre, Organik Kirleticiler, Ağır metaller, Atıksu, SKKY (Su Kirliliği Kontrolü Yönetmeliği), KOSKİ ( Konya Su ve Kanalizasyon İdaresi ) ıı
Özet (Çeviri)
ABSTRACT MSc WASTEWATER CHARACTERIZATION OF KONYA AND DETERMINATION OF CONTROL METHODS Serdar KOYUNCU Selçuk University Graduate School of Natural and Applied Sciencis Department of Environmental Engineering Supervisor: Prof. Dr. Mehmet Emin AYDIN 2005, 91 Page Jury: Prof. Dr. Mehmet Emin AYDIN Prof. Dr. Kemal GÜR Prof. Dr. Erol PEHLİVAN Abstract The arth of industry is to produce various product in great numbers. Industrial wastewaters quite different since production categories and process design of industries are different. Therefore, in the industrial wastewaters characterization works and in the determination of treatment Technologies, each industrial category should be investigated separately. Wastewaters of industrial establishment in Konya are discharged to municipal sewerage system controlled by KOSKİ ( Konya water and sewerage management). Pollutants contained in wastewaters are of concern for both receively medium and wastewater treatment plant which is scheduled to construct. The aim of characterization works are to determine sources of pollutants and to determine control methods. In addition wastewater containing heavy metals and organic pollutants should be treated before discharging sewerage system for efficient operation of wastewater treatment plant. mIn this work, industrial establishments were investigated by analyzing the samples taken from wastewater. Wastewaters were analyzed for required parameters for water and wastewater. Wastewater characteristic of industrial categories were determined and control methods were suggested. Key words : Characterization, industrial establishment, parameters, organic pollutants Heavy metals, wastewater, water pollution control regulation, Konya water and wastewater control management. IV