Osmanlı ve Türk haritacılık tarihinde harita eğitim, yapım ve üretim teknikleri
Map making, production, education technics in Ottoman and Turkish history
  1. Tez No: 167550
  2. Yazar: HAKAN DEMİRCİ
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. İSMAİL BÜLENT GÜNDOĞDU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Jeodezi ve Fotogrametri, Geodesy and Photogrammetry
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Jeodezi ve Fotogrametri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 184
Özet
ÖZET Haritacılık bilimi, çok eskiye dayanan bir bilim dalıdır. Yapılan araştırmalar sonucunda, tarihte yapılmış olan haritaların yapılış sırrım anlamak hiç o kadar kolay olmasa gerek. Ö zamanın şartlarında, yeteri kadar detaylı ve yeterlilikte harita yapmak çok zordu. Tarih öncesi çağlarda insanlar, kâğıt olmadığı için taş, kil, kaya vb. materyaller üzerine haritaları yapmakta idiler. Kâğıt icat edildikten sonra ise, harita artık kağıt üzerine yapıldı. Bunun sağlamış olduğu kolaylıktan ötürü insanlar yapmak istedikleri şeyleri daha kolay yapina imkanı bulmuşlardı. Haritacılık ve harita yapma işi eskiye nazaran artık daha kolay olmuştu. Osmanlı Devleti, zuhur ve inkişafında haritacılık alanına çok büyük önem vermişti. Yetiştirmiş olduğu bilim adamları bunun en iyi kanıtıdır. O zamanlarda birçok değerli haritalar yapılmıştır. Bu haritaların tam olarak şuh çözülmüş değildir. O zamamn imkânları ölçüsünde yapılan haritalar gerçekten takdire şayandır. Avrupa'da yapılan reformdan sonra bilim alamnda çok ileriye gidilmişti. Osmanlı Devleti, çağa ayak uydurmak için birçok insanını Avrupa'ya göndermiştir. Burada eğitim ihtiyacının karşılanması için eleman yetiştiriliyordu. Osmanlı Devleti' niri son dönemlerinde haritacılık alamnda çok büyük adımlar atılmıştır. Cumhuriyet döneminde, haritacılık teşkilatı yeniden yapılanmış, çağdaş haritacılık faaliyetlerine uygun haritaların yapımına çok önem verilmiştir. Bu tezde, Osmanlı Devleti ve Türkiye Cumhuriyetinde haritacılık çalışmalarından bahsedilmiştir. Bu dönemlerde yapılan harita çalışmalarının hiç o kadarda kötü olmadığı, günümüz şartlarına yakın bir teknolojinin kullanıldığını söylemek gerekir. Bu çalışma ile Osmanlı Devletinden önceki zamanlarda, Osmanlı Devleti ve Türkiye Cumhuriyeti zamanında Müslüman, Türk ve yabandı bilim adamları tarafından yapılmış haritalar tasnif edilerek bir albünj oluşturulmuştur. Anahtar Kelimeler : Haritacılık Bilimi, Haritacılık Teşkilatı, Osmanlı Devleti, Harita Eğitimi, Harita Yapımı.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The science of cartography is an old field of science. As a result of the research, it is not so easy to realize the production secret of the maps produced in history. At the conditions of that time, it was exceedingly diffucult to make an adequately detailed. In the pre-historic period, the people had been making maps on stone, rock, clay and something }ike these materials. However, after the invention of paper, the map was finally produced on it. Thanks to the facility it provided, the people had a chance to make what they ^wanted to do easier. Cartography and the work of producing a map had finally been easier in comparison to the past. The Ottoman State had exceedingly esteemed the field of cartograpy in her appearence and development. The scientists she brought up are its best proofs. At that time, many precious maps were produced. The secret of these maps is grossly unsolved. The maps produced at a point of possibilities of that time are worthy of appreciation. There had been progress in the field of science following the reform in Europe. The Cttoman State sent many of her people to the Europe to keep in step with the age. Here, the personnel was being brought up for the meeting of education need. There were very great improvements in the field of cartography at the last period öf the Ottoman State. In the period of the Republic, the organization of cartography was restructured an one exceedingly estteemed contemporary activities of cartography and production of favourable maps. In this thesis, one treated studies of cartography in the Turkish Republic and the Ottoman State. One must say that map studies carried out in these periods are not bad at all and the technology close to the current conditions has been used. With this study, an album has been formed through the classification of the maps produced by the muslim, turkish and foreign scientists at the time of the Ottoman State, Turkish Republic and at the period before the Ottoman State. Key Words : Science of Cartography, Organization of Cartography, Ottoman State, Cartography Education, Cartography Production. n