Haritacılık tarihinde erken dönem Osmanlı haritacılığı
Early period of Ottoman mapmaking in the history of cartography
- Tez No: 889843
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET ÜSTÜNER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Coğrafya, Tarih, Geography, History
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Akdeniz Dünyası Araştırmaları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 509
Özet
Osmanlı Devleti tarihi boyunca pek çok harita ve harita tipi kullanmıştır. Bu tez temel olarak bu haritaların ve kökenlerinin nereden geldiği, nasıl geldiği konusuna eğilmiştir. Haritacılık çerçevesinde coğrafya anlatıları ve dünya tasvirleri de ele alınmıştır. Genel olarak insanlığın haritacılık eğilimleri irdelenmiş daha sonrasında Osmanlı'ya giden süreçte haritacılığın temel taşları incelenmiştir. Sonrasında Osmanlı haritacılığına yön vermiş olabilecek dünya anlayışları incelenerek çeşitli bulgular sunulmuştur. Son iki bölümde ise erken dönem Osmanlı haritaları ele alınarak işlenmiş ve arşivlerdeki haritalar incelenerek genel bir bakış açısı sunulmaya çalışılmıştır. Çalışmada her bir harita tek tek ele alınmış ve mevcut literatür dikkate alınarak güncel bir bilgi akışı sağlanmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
The Ottoman Empire has used many maps and map types throughout its history. This thesis is mainly focused on the issue of where these maps and their origins came from and how they came to the empire. Within the framework of cartography, geographical narratives and world depictions are also examined. In general, the cartographic tendencies of humanity were considered and then the cornerstones of cartography were examined in the process leading to the Ottoman Empire. After that, various findings were presented by examining the world understandings that may have given direction to Ottoman cartography. In the last two sections, the early Ottoman maps were processed by examining the maps in the archives and trying to present an overall point of view. In the study, each map was considered individually and an attempt was made to provide an up-to-date flow of information by taking into account existing literature.