Yakma sistemlerinde hava kirliliğine etki eden faktörlerin araştırılması
Investigation of effective factors on air pollution at the boiler systems
- Tez No: 167553
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. ŞÜKRÜ DURSUN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 61
Özet
ÖZET Yüksek Lisans Tezi YAKMA SİSTEMLERİNDE HAVA KİRLİLİĞİNE ETKİ EDEN FAKTÖRLERİN ARAŞTIRILMASI Hasan ÇAVUŞOĞLU Selçuk Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Çevre Mühendisliği Anabilim Dalı Danışman : Yrd. Doç. Dr. Şükrü DURSUN 2005,54 Sayfa Jüri : Prof. Dr. Kemal GÜR Yrd. Doç. Dr. Nejdet ŞEN Yrd. Doç. Dr. Şükrü DURSUN Hava kirliliğinin en önemli nedenlerinden biri Yakma Sistemlerinden kaynaklanan emisyondur. Özellikle yanmanın tam gerçekleşmemesi başka bir deyişle verimin düşük olması bunun en büyük nedenlerindendir. Bu çalışmada hava kirliliği yaratan parametrelerden karbonmonoksitin; verim, oksijen ve karbondioksit konsantrasyonları ile değişimini' incelenmiştir. Deneysel çalışmamızda üç ayrı işletme ve bir deney düzeneğinde doğalgaz. fuel - oil LPG yakıtları incelenmiştir. Çalışmamızda hava - yakıt oranlarını değiştirerek verim, karbonmonoksit. karbondioksit ve oksijen arasındaki oranlar arasındaki değişimler gözlenmiştir. Gaz yakıtlardı verim yüksek bulunmuş ve yanma ürünlerinin hava kirliliğine diğer yakıtlara göre daha az etkilediği görülmüştür. Anahtar Kelimeler : Yakma Sistemleri, Hava Kirliliği, Yakıt, Verim
Özet (Çeviri)
ABSRACT MSC Thesis INVESTIGATION OF EFEFCTIVE FACTORS ON AIR POLLUTION AT THE BOILER SYSTEMS Hasan ÇAVUŞO?LU Selçuk Universty Graduate School of Natural and Aplied Sciences Deparment of Enviromental Engineering Supervisor : Assoc. Prof. Şükrü DURSUN 2005,54 Page Jury : Prof. Dr. Kemal GÜR Yrd. Doç. Dr. Nejdet ŞEN Yrd. Doç. Dr. Şükrü DURSUN One of the important reasons far air pollution is the emission caused by boilers. Especialy of the case of not full burning or having low efficiency causes this situation. In this study of the important parameters, efficiency, CO, oxygen and CO2 concentrations were investigated. For the same experimental studies, natural gas, fuel oil. LPG fuels in three different enterprises and in experimental mechanism were investigated. In the study, by chaning the air/fuel ratio the relationships between the efficiency, CO.CO2 and oxygen concentrations change was aoserved. Efficiency was high with gas fuels and burning products of gas fuels effect on air pollution less than liguid fuels. Keywords : Boilers, air pollution, fuel, efficiecny.