İlkokul öğrencilerine yapılan uygulamalı beslenme eğitiminin çocukların ve bilgi aktarımı ile annelerinin beslenme, sağlık konusundaki bilgi-tutum ve davranışlarına etkisi üzerine bir araştırma
  1. Tez No: 16756
  2. Yazar: AYSEL GÜZEY
  3. Danışmanlar: PROF.DR. AYŞE BAYSAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
  7. Yıl: 1991
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 67
Özet
ÖZET Bu çalışma, ilkokul öğrencilerine yapılan uygulamalı beslenme eğitiminin çocukların ve bilgi aktarımı ile annelerinin beslenme ve sağlık konusundaki bilgi, tutum ve davranışlarına etkisinin belirlenmesi amacıyla yapılmıştır. Çalışma, Ankara ili Yenimahalle ilçesine ballı Dodurga, Alacaatlı, Çayyolu köyü ilkokullarındaki 7-11 yaş grubundaki 136 öğrenciyi kapsamaktadır. Çayyolu, kontrol grubu, Alacaatlı, eğitim grubu, Dodurga ise uygulamalı eğitim grubu kabul edilmiştir. Okulda yapılan etkin besin desteği ve beslenme eğitiminin, öğrencilerin beslenme bilgilerinin geliştirilmesinde önemli ölçüde etkili olduğu belirlenmiştir ( P< 0.05 ). Güdülenen ve yönlendirilen öğrencilerin okulda edindikleri beslenme bilgilerini annelerine aktarmada başarılı oldukları belirlenmiştir ( P < 0.05 ). Dolayısıyla bilgi aktarımı modelinin sağlıklı beslenme eğitiminde etkili olduğu sonucuna varılmıştır. Eğitimle birlikte okul sütü ve anemili öğrencilere demir şurubunun verilmesinin çocukların sağlık ve beslenme düzeyini yükseltmekte etkili olduğu sonucuna varılmıştır. 48
Özet (Çeviri)
SUMMARY This experimental study was carried out to confirm the importance of the knowledge transfer model in nutrition education on the primary school students of Dodurga, Alacaatlı, Çayyolu in Ankara and on their mothers. Total 136 students and their mothers were grouped as two experiments and one control. In this study, it was especially confirmed that the nutrition education in schools had a great effect on the improvement of the nutritional knowledge of the students ( P < 0.05 ). In addition to this, the motivated and informed students were found to be very successful in transfer ing the nutritional knowledge to their mothers ( P < 0.05 ). It was also found out that the mothers were very successful in receiving the true nutritional knowledge offered by their children. Consequently, it was confirmed that the school milk programme and treatment of anemia has an important _ influence on the improvement of the students health and nutritional status ( P < 0.05 ). 49