Pnömatik sıravari ekim makinelerinde kullanılan bazı çarpma plakalarının ekim performansına etkisi
The effect on soving performance of some crash plate used in pneumatic seed drill machine
- Tez No: 167584
- Danışmanlar: PROF.DR. MUSTAFA KONAK
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarım Makineleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 120
Özet
oz DOKTORA TEZİ PNÖMATİK SIRAVARİ EKİM MAKİNALARINDA KULLANILAN BAZI ÇARPMA PLAKALARININ EKİM PERFORMANSINA ETKİSİ Yusuf DİLAY Selçuk Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Tarım Makinaları Anabilim Dalı Danışman : Prof. Dr. Mustafa KONAK 2005, Sayfa: 108 Jüri : Prof. Dr. Mustafa KONAK : Prof. Dr. Mustafa VATANDAŞ : Prof. Dr. Kazım ÇARMAN :Prof. Dr. Fikret DEMİR :Doç. Dr. Sedat ÇALIŞIR Bu çalışmada, pnömatik sıravari ekim makinelerinde kullanılan dört farklı profil ve üç ayrı malzemeden imal edilen çarpma plakalarının, değişik hava hızı ve tohumlarda ekim performansına etkisi araştırılmıştır. Araştırma sonuçlarına göre; buğday ekiminde düz profil, seramik malzemede ve 26 m/s hava hızının, fiğ ve mercimek ekiminde ise düz profil, kauçuk malzeme ve 23 m/s hava hızının kullanılmasının ekim performansı bakımından en uygun çalışma kombinasyonları olarak saptanmıştır. Ayrıca, hava hızının artması, tohumlarda kırık dane oranını artırırken, çimlenme oranım düşürmüştür. ANAHTAR KELİMELER: Pnömatik sıravari ekim makinası, tohum dağılım düzgünlüğü, kırık dane oram, çimlenme oram, çarpma plakası.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT PhD THESIS THE EFFECT ON SOWING PERFORMANCE OF SOME CRASH PLATE USED IN PNEUMATIC SEED DRILL MACHINE Yusuf DİLAY Selçuk University Graduate School of Natural and Applied Science Department of Agricultural Machinery Supervisor : Prof. Dr. Mustafa KONAK 2005, Page: 108 Jury : Prof. Dr. Mustafa KONAK : Prof. Dr. Mustafa VATANDAŞ : Prof. Dr. Kazım CARMAN.Prof. Dr. Fikret DEMİR : Doç. Dr. Sedat ÇALIŞIR In this study, the effect of crash plates of pneumatic seed drill machines, produced four different profiles and tree different material on sowing performance at different air velocity and seeds were studied. According to study results, the flat profile and air velocity of 26 m/s at ceramic material in wheat sowing, and the flat profile and air velocity of 23 m/s at rubber material in common vetch and lentil sowing were determined as the most suitable working combinations. In addition, It was determined that the increasing air velocity caused increase of broken seeds rate and decrease of germination rate of seeds. KEY WORDS: Pneumatic seed drills, uniformity of seed distribution, broken seed rates, germination rates, crash plate. n