Etsiz diyete eklenen preperat vepontakal kaynaklı askorbik asitin kadınlarda demirin görünür emilimine ve hematolojik göstergelere etkisi
  1. Tez No: 16759
  2. Yazar: SEVİL BAŞOĞLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
  7. Yıl: 1991
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 102
Özet
74 ÖZET Etsiz diyete eklenen portakal veya preperat kaynaklı askorbik asitin görünür demir emi limine ve bireylerin hematolojik göstergelerine etkisini belirlemek amacıyla planlanan bu çalışma, doğurganlık dönemindeki 8 kadın üzerinde dört dönemde yürütülmüştür. I. ve III. dönemler etsiz diyetlerin uygulandığı bazal diyet dönemleridir. I I. dönemde bazal diyetlere ek olarak, günde 3 kez, ana öğünlerdeki yemeklerle birlikte 110 g portakal tüketilmiş, IV. dönemde ise portakal yerine 50 mg askorbik asit içeren preperat verilmiştir. Bazal diyetlere doğal veya preperat kaynaklı askorbik asit eklenmesiyle deneklerin gaita ile demir atımı azalmış (p, diyetteki hem olmayan demirin emilim miktarı ve oranı artmıştır (p0.05).
Özet (Çeviri)
75 SUMMARY In this study, the effect of ascorbic acid as orange or chemical form on apparent absorbtion of iron from lactoovovegeterian diet was investigated in eight university women students, age of 18-21 Study was carried out in four experimental periods. In the first and third 4-days periods, subjects were received basal diets. One hundred and ten gram orange which contains 50 mg ascorbic acid was added to each three meals in a day in second 10 -days period. In the fourth period subjects were ingested 50 mg of ascorbic acid instead of orange. Ascorbic acid in both forms decreased fecal iron (p0.05).