Zayıflama diyetlerine ilave edilen buğday kepeğinin şişmanlarda ağırlık kaybına ve kan lipitlerine etkisi
  1. Tez No: 16760
  2. Yazar: F.GÜLHAN EROĞLU
  3. Danışmanlar: PROF.DR. MERAL AKSOY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
  7. Yıl: 1990
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 110
Özet
ÖZET Bu araştırmada, zayıflama diyetlerine eklenen buğday kepeğinin şişmanlarda ağırlık kaybına ve kan lipit düzeylerine etkisi incelenmiştir. Yaş ortalaması 30.2 t 1.2 yıl olan 27'si kadın, 3'ü erkek olmak üzere 30 sağlıklı ve gönüllü kişi araştırmaya alınmış olup grup-I ve grup-II olarak 15 'er kişilik iki gruba ayrılmıştır» Birinci gruba sadece zayıflama diyeti, ikinci gruba günde ortalama 30 gm buğday kepeği ilaveli zayıf lama diyeti altı hafta boyunca verilmiştir. Araştırma başında ve sonunda, deneklerden kişi sel bilgiler toplanmış, antropometrik ölçümleri (boy, ağırlık, kalça, bel, üst kol çevresi gibi) yapılmış ve kan lipit düzeylerinin tayini için kan örnekleri alınmış tır» Bu dönemlerde deneklerin iki günlük enerji harcamaları, besin tüketimleri ve alışkanlıkları saptanmış, günlük enerji ve besin öğeleri ile posa tüketimleri hesaplanmıştır Araştırma süresince, zayıflama diyetlerinin uygulanması her iki grupta da ağırlık kayıplarına neden olmuştur. Araştırma sonunda sadece zayıflama diyeti alan grupta (grup I) ağırlık kaybı ortalama 4,0 î 0.2 kg/6 hafta, kepek ilaveli zayıflama diyeti alan grupta (grup II) 6.0 t 0.4 kg/6 hafta olarak tespit edilmiştir. Aynı grup içinde, araştırma sonunda elde edilen ağırlık kayıpları 92istatistiksel olarak önemli bulunurken (p < 0o01), grup lar arasındaki ortalamalar arası fark önemli bulunmamış tır (p >0.05) " Kepek ilaveli zayıflama diyeti alan grupta (grup II), serum total lipit düzeyinde % 37, total kolesterolde % 16, trigliserit düzeyinde % 27 oranında bir düşüş tespit edilirken, fosfolipit düzeyinde % 53 oranında bir artış gözlenmiştir. Birinci grupta serum total lipit düzeyinde % 11, kolesterolde % l, trigliserit düzeyinde % 12 oranında bir düşüş saptanırken fosfolipit düzeyinde % 41 oranında bir artış tespit edilmiştir Total lipit, kolesterol ve trigliserit düzeylerindeki düşüşler II. grupta önemli bulunurken (p < 0.01), I. grupta önemli bulunmamıştır (p > 0o05). Serum fosfolipit düzeyindeki artış, her iki grupta da önemli bulunmuştur (p < OoOl). Kepek ilaveli zayıflama diyeti alan grupta (grup II), HDL kolesterol düzeyinde % 14 oranında bir artış (p 0.05) o Araştırma sonunda, kepek ilaveli zayıflama diyeti alan grupta, beden kitle indeksi ile serum total lipit, trigliserit, HDL-kolesterol ve VLDL-kolesterol arasında önem li bir ilişki saptanırken (p < 0.05), zayıflama diyeti alan grupta sadece beden kitle indeksi ile trigliserit ve VLDL - kolesterol arasında bu tip bir korelasyona rastlanmıştır. 93
Özet (Çeviri)
SUMMARY This research was undertaken to evaluate the effect of wheat bran supplements together with weight reduction regimen on body weight as well as blood lipids in obese subjects. Thirty healty volunteers from both sexes participiated in this study of whom mean age was 30“2 t 1.2 years o The subjects were divided in two groups consisted of 15 people. They were instructed low calorie diets as group I and low calorie diet supplementation with 30 gm of wheat bran/daily for six weeks as group II. At the beginning and end of the study, daily dietary intake of foods and physical activities were re corded each subject. From these records, intaken of energy, fiber and nut ritients were calculated by using food composition tables» According to the recorded physical activity the expenditures of energy were also calculated. Height (cm), weight (kg), waist, hip and upper arm circum ferences (cm) of the subjects were measured regulary every week. Twelve hours fasted blood samples were taken from each subjects for using the determination of total lipids cholesterol, trigylecerides, phospholipids and HDL,LDL, VLDL-cholesterols. When compared weight loss of the subjects at the beginning and end of the study was seen that the losses were 4o0 t 0.2 kg and 6.0 T 0o4 kg for six weeks, respec tively for group I and group II. While the differences between two periods values was finding statistically 94significant, however the differences between two groups values was not significant. The consumption of weight reduction regimen contained 30 gm of wheat bran for six weeks did cause noticeable decreace on total lipids (37 %), triglycerides (27 %) and cholesterol (16 %) in Group II ”However, this decreaces were observed as 11 % of serum total lipids, 12 % of trigylicerides and 1 % of cholesterol in Group I» Moreover the differences between two periods (the beginning and end) of study values for serum lipids were found to be statistically significant in group II. While decreasing of serum total lipids, triglycerides and cholesterol, phospho lipids were increased in both Group-II and also in Group I. The LDL and VLDL-chole sterol values of group II has been found to be decreased, but HDL-cholesterol was increased significantly compared to that of the first value. It is of interest that the same decreased in LDL and VLDL chole sterols and increased in HDL-cholesterol were also observed in group I serums» But these mobilization of cholesterol fractions were not significant, in this group. Morover correlations coefficients have been significant found between total lipids, trigylicerides, VLDL, HDL-cholesterols and BMI of group II. These positive correlation were seen only between trigylicerides, VLDL- chole sterol and BMI of group I" 95