Konya ilinin demografik yapısı
Demographic structure of Konya province
- Tez No: 167602
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. AŞIR GENÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İstatistik, Statistics
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İstatistik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 90
Özet
Cumhuriyet dönemi öncesinde, nüfus hakkında tutulmuş kayıtlardan, Cumhuriyet sonrasında, ilki 1927 yılında yapılan nüfus sayımlarından, özellikle günümüzde nüfusun sayısının yanında, nitelikleri hakkında da önemli ve araştırmalarda kullanılabilir bilgiler elde edilmektedir. Bu çalışmada da yapılan nüfus sayımlarından yararlanılarak, Türkiye ve Konya iline ait nüfus ve nüfusla birlikte değişen demografik olayların tarihi gelişiminin incelenmesi, ortaya çıkan sorunların karşılaştırılması ve Konya ilinde gelecekteki nüfusun ne olacağının tahmin edilmesi amaçlamaktadır. Birinci bölümde, Konya'nın yerleşim yeri olmasından günümüze kadarki, tarihi süreçte, geçirmiş olduğu aşamalardan, sosyal ve ekonomik olarak bulunduğu konumdan bahsedilmiş ve Cumhuriyet öncesi ve sonrasında, Konya'nın nüfus gelişimi hakkında genel bilgiler verilmiştir. İkinci bölümde, Cumhuriyetin ilaıından günümüze kadarki zaman içinde, Konya'nın demografik yapısı, Türkiye ile karşılaştırmalı olarak verilmiştir. Üçüncü bölümde, Konya'nın gelecekteki nüfus trendinin ne olacağı hakkında matematiksel metotlarla projeksiyonlar yapılmıştır.Anahtar Kelimeler : Nüfus, Demografi, Projeksiyon.
Özet (Çeviri)
Today we can take very useful informations about quality and number of population from registrations about population before the republic and also the population censuses which was firstly made in 1927. In this study we profited from these population censuses. In this reseach it is aimed to investigate both the population and the historical development ot changing demographic events in the province of Konya and Turkey, to compare the encountered problem and finally to predict the futere population of Konya by benefittiy from the census. In the first section, the stages in history from people established in Konya to present day the social and economical location of Konya has discussed. General informations about the population devolopment of Konya which was observed before and after there public, has discussed. In the second section, from anouncing republic to present day, the demographic structure of Türkiye. In the third section projections with mathematical methods has made about the population trend of Konya in the future.Keyword : Population, Demography, Projection. u