Konya ve çevresinde bulunan su kaynaklarındaki doğal radyasyonun incelenmesi
Natural radioactivity in various water supplies of Konya, Turkey
  1. Tez No: 167642
  2. Yazar: ERTUĞRUL ESMERAY
  3. Danışmanlar: PROF.DR. MEHMET EMİN AYDIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 53
Özet
ÖZET Yüksek Lisans Tezi KONYA VE ÇEVRESİNDE BULUNAN SU KAYNAKLARINDAKİ DOĞAL RADYASYONUN İNCELENMESİ Arş.Grv.Ertuğrul ESMERAY Selçuk Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Çevre Mühendisliği Anabilim Dalı Danışman: Prof.Dr. M.Emin AYDIN 2005 Bu çalışmada, Konya ilindeki 8 farklı su kaynağından (1 adet yüzeysel su kaynağı, 6 adet kuyu, 1 adet de musluk suyu) alman su numunelerinin toplam alfa ve beta aktiviteleri ölçülmüştür. Konya ilimizin merkez bölgelerinden alman su numunesi örneklerinde yapılan ölçümlerde genel itibari ile elde edilen değerler göz önüne alındığında su kaynaklarında doğal radyasyon bakımından (toplam alfa ve beta) bir problem oluşturmadığı görülmüştür. Numune alman birkaç noktadaki yapılan ölçümlerde toplam alfa parametresi TS 266'ya göre yüksek çıkmasına rağmen, WHO standartlarının altında olması nedeni ile bir problem arz etmemektedir. Bununla birlikte toplam beta radyoaktivitesi hem TS 266 hem de WHO 'nun standart değerlerinin oldukça altında olmasından dolayı, yapılan bu ölçümler ışığında beta radyoaktivitesinin bir tehlike oluşturmadığı söylenebilir. Anahtar Sözcükler : Doğal Radyasyon, Toplam Alfa, Toplam Beta, Su Kaynaklan
Özet (Çeviri)
ii ABSTRACT MS THESIS NATURAL RADIOACTIVITY IN VARIOUS WATER SUPPLIES OF KONYA, TURKEY Ertuğrul ESMERAY Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Environmental Engineering Supervisor: Prof.Dr. M.Emin AYDIN 2005 In this study, gross alpha and gross beta activities were measured for the samples which had been taken from 8 different drinking water resource (1 surface water, 6 well water, 1 tap water) in Konya City. The values of measurements of the samples which were taken in the centrum of Konya show us there is no natural radiation problem in water resourcees. Although, some measurements result higher gross alpha parameter according to TS 266, but stil lower than WHO standarts, so causes no problem. Furthermore, gross beta activity values are fairly low according to TS 266 also WHO standarts, so beta radioacitivity causes no danger. Keywords : Natural Radioactivity, Gross Alpha, Gross Beta, Water Supplies