Kentsel planlama sürecinde Konya kent formunun gelişimi üzerine bir araştırma
A study on the development of urban form in planning process; The case of Konya
- Tez No: 167646
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. ÇİĞDEM ÇİFTÇİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Şehircilik ve Bölge Planlama, Urban and Regional Planning
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Şehir ve Bölge Planlama Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 110
Özet
ÖZET Yüksek Lisans Tezi KENTSEL PLANLAMA SÜRECİNDE KONYA KENT FORMUNUN GELİŞİMİ ÜZERİNE BİR ARAŞTIRMA M. Serhat YENİCE Selçuk Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Şehir ve Bölge Planlama Anabilim Dalı Danışman : Yrd.Doç.Dr. Çiğdem ÇİFTÇİ 2005, 100 Sayfa Geçtiğimiz yüzyılda yerleşmeler üzerindeki değişim iki eş zamanlı mekansal eğilim ile karakterize edilebilir. Bunlardan birincisi kentsel alanda nüfus ve ekonomik aktivitelerin giderek yoğunlaşması, ikincisi eğilim ise kent formunun ciddi bir dönüşümünü de beraberinde getiren kentsel yayılma sürecidir. Bu dönüşüm süreci; kentsel alanın kırsal alanlara doğru genişlemesi, her türlü arazi kullanımlarının yoğunluğunun nüfus yoğunluğu açısından azalma göstermesi belli noktalar arasında yüksek ilişkili ulaşım ağının sağlanması, konut alanlarının diğer arazi kullanım tiplerinden ayrılması ve ikincil alt kentlerde konut alanlarının gelişimi olarak karakterize edilebilir. Bu çalışmada, kentsel planlama kararlarının kentsel gelişme ve kent formu üzerindeki etkileri, Konya kent formu örneklem alam üzerinden incelenmiştir. Anahtar Kelimler : Kent Formu, Planlama, Kent Planı, İmar Planı, Konya.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Master Thesis A STUDY ON THE DEVELOPMENT OF URBAN FORM IN PLANNING PROCESS; THE CASE OF KONYA MSerhat YENİCE Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of City and Regional Planning Adviser A: Assist.Prof.Dr. Çiğdem ÇİFTÇİ 2005, 100 pages Changes in human settlement patterns during the twentieth century can be characterised as the outcome of two simultaneous spatial trends: the concentration of an increasing share of the population and economic activities into urban areas; and the dispersion of population and economic activities within uroan areas. The second trend, which is commonly referred to as urban sprawl, represents a fundamental transformation of urban form. It is characterised by an outward expansion of the urban areas from rural land uses; a general decline in intensity of all forms of land uses, as measured by population densities; transport networks that provided high connectivity among points, even in peripheral parts of the city; and the segregation of residential from other land uses, with the greater part of residences locating in peripheral suburbs. Li this study, it has examined the urban development and urban form effects of urban planning decisions on the case area of Konya urban form Keyword : Urban From, Planning, Urban Planning, Constructions Plans, Konya. u