Yeni fonksiyonel adsorbentler ile çeşitli metallerin katı-sıvı ekstraksiyonu
The solid-liquid extraction of some metals with new functional adsorbents
- Tez No: 167682
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. UFUK SANCAR VURAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya Mühendisliği, Chemical Engineering
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 94
Özet
ÖZET Yüksek Lisans Tezi Yeni Fonksiyonel Adsorbentler ile Çeşitli Metallerin Katı-Sıvı Ekstraksiyonu Nergiz ÖZTÜRK Selçuk Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Kimya Mühendisliği Anabilim Dalı Danışman : Yrd.Doç.Dr. Ufuk Sancar VURAL 2005, 86 Sayfa Jüri : Yrd.Doc.Dr. Ufuk Sancar VURAL Yrd.Doç.Dr. Şeref ERTUL Yrd.Doc.Dr. Ufuk Sancar VURAL Adsorpsiyon denge izotermleri, adsorpsiyon mekanizmasının anlaşılabilmesi için çok önemli verilerden biridir. Çeşitli izoterm eşitlikleri bulmak mümkün olup, bu çalışmada, oda sıcaklığında metal iyonlarının adsorpsiyon izotermi için Langmuir, Freundlich and Dubinin-Radushkevich (D-R şekliden isimlendirilen üç önemli izoterm seçilmiştir. Bu veriler, immobilize edilmiş silikajelin homojen ve heterojen adsorpsiyon yerlerini açıklar. Bu çalışmanın amacı, yeni silikajel türevlerini sentezlemek ve bunları çeşitli metallerin katı- sıvı ekstraksiyon işlemlerinde kullanmaktır. Bu amaçla, silikajelin p-aminobenzoik asit, iminodiasetik asit ve aminometansülfonik asit ile üç yeni İmmobilizasyon bileşiği (SiO-ABA, SiO-IDA ve SiO- ASA) sentezlenmiştir. immobilize silikajeller ile oda sıcaklığında ve atmosferik basınçta, Na+, K+, Mg+2, Ca+2, Co+2, Ni+2, Mn+2, Zn+2, Pb+2, Cu+2 ve Hg+2 iyonlarının katı-sıvı ekstraksiyonu çalışılmıştır. Deneysel verilerden metal iyonları için adsorpsiyon izotermlerinin Langmuir ve Freundlich izotermleri ile uyum içinde olduğu bulunmuştur. Ayrıca, immobilize edilmiş silikajellerin heterojen ve homojen aktif merkezlere sahip olduğu görülmüştür. p-Aminobenzoik asit ve aminometansülfonik asit ile immobilize silikajelin Zn(II) iyonu, iminodiasetik asit ile immobilize silikajelin Hg(II) iyonu için yüksek adsorpsiyon kapasitesine sahip olduğu bulunmuştur. Sonuç olarak, immobilize edilmiş silikajel bileşiğine metal iyonlarının adsorpsiyonunun bir veya daha fazla mekanizmadan oluşan karmaşık bir durum olduğu görülür. Anahtar Kelimeler : Silikajel, katı-sıvı ekstraksiyonu, adsorpsiyon, metal, immobilizasyon 111
Özet (Çeviri)
ABSTRACT M.Sc. Thesis The Solid-Liquid Extraction of Some Metals with New Functional Adsorbents Nergiz ÖZTÜRK Selçuk University Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Chemical Engineering Supervisor : Assoc.Prof.Dr. Ufuk Sancar VURAL 2005, 86 Page Jury : Assoc.Prof.Dr. Ufuk Sancar VURAL Assoc.Prof.Dr. Şeref ERTUL Assoc.Prof.Dr. Ahmet KOÇAK The equilibrium adsorption isotherms are one of the most important data to understand the mechanism of the adsorption. Several isotherm equations are available and three important isotherms are chosen in this study, which are namely the Langmuir, Freundlich and Dubinin-Radushkevich (D- R) isotherms. It is evident from these data that the surface of immobilized silica gel is made up of homogeneous and heterogeneous adsorption patches. The aim of this work is the synthesis of the new derivatives of silica gel and their use of in the solid-liquid extraction processes for metal ions. For the purpose, three new immobilized silica gel (SiO-ABA, SiO-IDA and SiO-ASA) were synthesized from p-aminobenzoic acid, iminodiacetic acid and aminomethanesulphonic acid. In this study, the adsorption of the Na+, K+, Mg+2, Ca+2, Co+2, Ni+2, Mn+2, Zn+2, Pb+2, Cu+2 and Hg+2 ions onto immobilized silica gel in the solid-liquid extraction processes were investigated at room temperature and atmospheric pressure. It is found that the adsorptions are suitable to the Langmuir and Freundlich isotherms for the metal ions from experimental data. In addition, the surface of immobilized silica gel by p-aminobenzoic acid, aminomethane sulphonic acid and iminodiacetic acid have been seen heterogeneous and homogene active adsorption centers. It is found that the immobilized silica gel by p-amino benzoic acid and aminomethanesulphonic acid have a selective extraction for Zn+2, and the immobilized silica gel by iminodiacetic acid have selectivity fot Hg+2 ion. In the result, the adsorption of metal ions onto immobilized silica gel seeds is thus complex, involving more than one mechanism. Key Words : Silica gel, solid-liquid extraction, adsorption, metal, immobilization IV