Bulanık kaba küme yöntemi ile tıbbi verilerin analizi
Medical data analysing with fuzzy-rough set theory
- Tez No: 167683
- Danışmanlar: PROF.DR. AHMET ARSLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 50
Özet
ÖZET YÜKSEK LİSANS TEZİ BULANIK KABA KÜME YÖNTEMİ İLE TIBBİ VERİLERİN ANALİZİ Ersin KAYA Selçuk Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Bilgisayar Mühendisliği Anabilim Dalı Danışman: Prof. Dr. Ahmet ARSLAN 2005, 44 Sayfa Jüri Prof. Dr. Ahmet ARSLAN Doç. Dr. Şirzat KAHRAMANLI Yrd. Doç. Dr. Hakan IŞIK Bu çalışmada doğuştan gelen fiziksel kalp rahatsızlıklarının otomatik tespiti için sımflandıncı model tasarlandı. Örnek veriler Konya Selçuk Üniversitesi Hastanesindeki Çocuk Kardiyoloji Bölümü'nden alındı. İlk olarak örneklerin nitelik değerleri normalleştirildi. Eğitim örnekleri kullanılarak, kaba küme yöntemi ile kurallar tabam oluşturuldu. Kurallar tabam ile test örnekleri sınıflandırılmış, sınıflandırılamayan örnek veriler ise bulanık kaba küme yöntemi kullanılaraksımflandırılmıştır. Bulanık kaba küme yöntemi ile modelin sınıflandırma başarısı artırılmıştır. Test örneklerinin smıflandırılması, diğer bir sınıflandırma yöntemi olan karar ağaçlan yöntemi ile de yapılmış ve bulanık kaba küme yönteminin sınıflandırma başarısı ortaya konulmuştur. Anahtar Kelimeler Veri Madenciliği, Bulanık Mantık, Kaba Küme Yöntemi u
Özet (Çeviri)
ABSTRACT MEDICAL DATA ANALYSING WITH FUZZY - ROUGH SET THEORY Ersin KAYA Selçuk University Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Computer Engineering Supervisor: Prof. Dr. Ahmet ARSLAN 2005, 44 Sayfa Jury: Prof. Dr. Ahmet ARSLAN Doç. Dr. Şirzat KAHRAMANLI Yrd. Doç. Dr. Hakan IŞIK In this study, to determine of newborn with congenital heart diseases automatically a classification model is built. Samples are obtained from the Department of Pediatric Cardiology in Hospital of Konya Selçuk University. At first, feature values of these samples are normalized. By using of training samples, the rule base is built via rough set methods. The test data set is classified by rule base and unclassified data is classified by fuzzy rough set method. Due to using of fuzzy mrough set method, classification performance of the model is improved. In addition to, same samples are classified by decision trees and compared to our fuzzy rough set method. Obtained results show that our method is successful in classification process. Key Words Data Mining, Fuzzy Logic, Rough Sets method IV