Antalya ili turunçgil alanlarında bulunan avcı heteropter türlerinin tespiti
The determination of predator heteropter species on citrus fruit trees in Antalya province (Turkey)
  1. Tez No: 167717
  2. Yazar: ABDURRAHMAN GÜZEL
  3. Danışmanlar: PROF.DR. ÖZDEMİR ALAOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bitki Koruma Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 53
Özet
ÖZET YÜKSEK LİSANS TEZİ ANTALYA İLİ TURUNÇGİL ALANLARINDA BULUNAN AVCI HETEROPTER TÜRLERİNİN TESPİTİ ABDURRAHMAN GÜZEL SELÇUK ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ BİTKİ KORUMA ANABİLİM DALI Danışman: Prof.Dr. Özdemir ALAOĞLU Yıl : 2005, Sayfa: 47 Jüri: Prof.Dr. Özdemir ALAOĞLU Üye: Doç.Dr. Meryem UYSAL Üye: Yrd. Doç. Dr. Ulya NURULLAHOĞLU Antalya ili ve çevresi turunçgil alanlarında bulunan predator Heteroptera türlerini tespit etmek için turunçgil bahçelerinde yapılmış olan bu çalışma 2003 - 2004 yıllarında Antalya Merkez, Kumluca, Finike ve Serik ilçelerindeki entegre mücadele yapılan toplam 10 bahçede 4269 ağacı kapsayan bir alanda yürütülmüştür. Sonuçta; Miridae familyasından Deraecoris pallens Reuter, Heterotoma dalmatinum (Wgn.), Campyloneura virgula (H.-S.), Anthocoridae familyasından Orius minutus (Linnaeus), Cardiasîethus nazarenus Reuter, Reduviidae familyasından Nagıısta goedeli (Kit.), Empicoris mediterraneus Hob. ve Lygaeidae familyasından Piocoris erythrocephalus Lepeletier and Serville olmak üzere toplam 8 avcı heteropter türü tespit edilmiştir. Bu türlerden en yaygınları Campyloneura virgula ve Cardiastethus nazarenus olarak tespit edilmiş, ender olarak Empicoris mediterraneus ve Piocoris erytocephalus 'a rastlanmıştır. Yapılan gözlemlere göre; Deraecoris pallens ve Heterotoma dalmatinum pamuklu beyazsinek {Aleurothrixus floccosus; Homoptera: Aleurodidae) populasyonunu, O. minutus ise kırmızı örümcek populasyonunu baskı altına almada oldukça önemli bulunmuştur. D. Pallens'va. avı olarak pamuklu beyazsinek nimfleri ülkemizde ilk kez gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT MASTERS THESIS THE DETERMINATION OF PREDATOR HETEROPTER SPECIES ON CITRUS FRUIT TREES IN ANTALYA PROVINCE (TURKEY) ABDURRAHMAN GÜZEL DEPARTMENT OF PLANT PROTECTION INSTITUTE OF NATURAL AND APPLIED SCIENCES UNIVERSITY OF SELÇUK Supervisor: Prof. Dr. Özdemir ALAO?LU Year : 2005, Page: 47 Jury : Prof. Dr. Özdemir ALAO?LU Üye : Doç. Dr. Meryem UYSAL Üye: Yrd. Doç. Dr. Ulya NURULLAHO?LU This research has been carried out in 2003 and 2004 for determination of predator heteropter species in Antalya Center, Kumluca, Finike and Serik districts in 10 citrus orchards containing total 4269 trees, applying Integrated Pest Management System (EPM). As a result eight predator heteropter species have been found. They are as follows: Deraecoris pollens Reuter, Heterotoma dalmatinum (Wgn.), Campy loneura virgula (H.-S.) from Miridae, Onus minutus (Linnaeus), Cardiastethus nazarenus Reuter from Anthocoridae, Nagıısta goedeli (Kit.), Empicoris mediterraneus Hob. from Reduviidae and Piocoris erythrocephalus Lepeletier and Serville from Lygaeidae family. Among these predators, Campyloneura virgida and Cardiastehtus nazarenus were the most widespread ones while Empicoris mediterraneus and Piocoris erytocephalus were rare in the research area. It was observed that Deraecoris pollens and Heterotoma dalmatinum were effective on woolly white flies (Aleurothrixus jloccosus; Homoptera: Aleurodidae) w hile Orius minutus was on the red spider mite populations. It was firstly determined that D. pollens is a predator of wooly white fly nymphs in Turkey. II