Antalya ili turunçgillerinde zararlı diaspididae (Hemiptera: Coccoidea) türleri, yayılışları ile önemli türlerin ve doğal düşmanlarının populasyon değişimleri
Diaspididae (Hemiptera: Coccoidea) species on citrus in Antalya province, their dispersal and population fluctuations of important species and their natural enemies
- Tez No: 330804
- Danışmanlar: PROF. DR. İSMAİL KARACA
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bitki Koruma Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 111
Özet
Bu çalışmada, Antalya ili turunçgil bahçelerinde zararlı Diaspididae (Hemiptera:Coccoidea) familyasına bağlı türler ile bunların doğal düşmanları saptanmıştır. Ayrıca, önemli türlerin ve bunların doğal düşmanlarının populasyon değişimleri 2011 ve 2012 yıllarında Tarım Bakanlığına bağlı, BATEM (Batı Akdeniz Tarımsal Araştırma Enstitüsü)'in mandarin, altıntop, portakal ve limon bahçelerinde incelenmiştir. Çalışma sonucunda Aonidiella aurantii (Maskell), Aonidiella citrina (Craw), Chrysomphalus dictyospermi (Morgan), Lepidosaphes beckii (Newman),Lepidosaphes gloverii (Packard), Parlatoria pergandii Comstock kabuklubit türleri saptanmıştır. Bunlardan Aonidilla aurantii en yaygın tür, Lepidosaphes gloverii ve Chrysomphalus dictyospermi nadir türler olarak belirlenmiştir. Doğal düşmanlardan predatör olarak Chilocorus bipustulatus (L.), Oenopia conglobata (L.) ve Rhyzobius lophanthae (Blaisdell) (Coleoptera: Coccinellidae), parazitoit olarak Aphytis melinus DeBach, Encarsia citrina (Craw), Encarsia spp. (Hymenoptera: Aphelinidae), Comperiella bifasciata Howard, Zaomma lambinus (Walker) ve Metaphycus sp. (Hymenoptera: Encyrtidae) türleri saptanmıştır. Zaomma lambinus'un C. dictyospermi üzerindeki varlığı ilk kez bu çalışmayla ortaya çıkarılmıştır. Araştırma sonucunda, önemli bulunan türlerden A. aurantii, A. citrina ve P. pergandii ile doğal düşmanları C. bipustulatus, O. conglobata, A. melinus ve Encarsia spp.'nin populasyon değişimleri incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, species belonging to Diaspididae (Hemiptera: Coccoidea) family and their natural enemies, of citrus orchards in Antalya province, were determined. In addition, population fluctuations of important species and their natural enemies were investigated in the mandarin, grapefruit, orange and lemon orchards of BATEM (West Mediterranean Agricultural Research Institute) in 2011-2012 years. As a result, Aonidiella aurantii (Maskell), Aonidiella citrina (Craw), Chrysomphalus dictyospermi (Morgan), Lepidosaphes beckii (Newman), Lepidosaphes gloverii (Packard), Parlatoria pergandii Comstock species of scale insects were found. It was determined that the most common species was Aonidilla aurantii and the most rare species were Lepidosaphes gloverii and Chrysomphalus dictyospermi. Natural enemies determined in the study were; Chilocorus bipustulatus (L.), Oenopia conglobata (L.) and Rhyzobius lophanthae (Blaisdell) (Coleoptera: Coccinellidae) as predators, and Aphytis melinus DeBach, Encarsia citrina (Craw), Encarsia spp. (Hymenoptera: Aphelinidae), Comperiella bifasciata Howard, Zaomma lambinus (Walker ) and Metaphycus sp. (Hymenoptera: Encyrtidae) as parazitoids. This is the first report of Z. lambinus on C. dictyospermi. In this study, population dynamics of A. aurantii, A. citrina and P. pergandii, and C. bipustulatus, O. conglobata, A. melinus and Encarsia spp. as their natural enemies, were investigated.