Maksimumlu ve minimumlu fark denklemlerinin çözümleri ve periyodikliği üzerine
On the solutions and periodicity of difference equations with maxsimum and minimum
  1. Tez No: 167720
  2. Yazar: ALİ GELİŞKEN
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. CENGİZ ÇİNAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ortaöğretim Fen ve Matematik Alanları Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 79
Özet
ÖZET Yüksek Lisans Tezi MAKSİMUMLU VE MİNİMUMLU FARK DENKLEMLERİNİN ÇÖZÜMLERİ VE PERİYODİKLİĞİ ÜZERİNE Ali GELİŞKEN Selçuk Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Ortaöğretim Matematik Öğretmenliği Ana Bilim Dalı Danışman : Yrd. Doç.Dr. Cengiz ÇİNAR 2005, 73 Sayfa Jüri: Prof. Dr. Eşref HATIR Yrd. Doç.Dr. Cengiz ÇİNAR Yrd. Doç. Dr. Ramazan TÜRKMEN Bu çalışma beş bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde; maksimum ve minimumlu fark denklemlerinin çözümleri ile ilgili hangi sonuçlara ulaşılabileceğini göstermeyi amaçladık. Bu nedenle, maksimum ve minimumlu fark denklemlerinin çözümleri ile ilgili yapılmış çalışmalar hakkında bilgi verdik. İkinci bölümde, çalışmamız için gerekli olan temel kavramları verdik. Üçüncü bölümde, Öncelikle basit maksimum ve minimumlu fark denklemlerinin çözümlerini inceledik. Sonra asıl amacımız olan x(n+l)=max{l/x(n),Ax(n-l)} ve x(n+l)=max{A/x(n),x(n-l)/B}fark denklemlerinin çözümlerini ve özelliklerini inceledik. Dördüncü bölümde, çalışmamız ile ilgili sayısal örnekler verdik. Beşinci bölümde ise, çalışmamız ile ilgili sonuç ve öneriler verildi. ANAHTAR KELİMELER: Maksimum ve minimumlu fark denklemi, Periyodiklik 111
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The Post Graduate Thesis ON THE SOLUTIONS AND PERIODICITY OF DIFFERENCE EQUATIONS WITH MAXIMUM AND MINIMUM Ali GELİŞKEN Selçuk University Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Mathematics Supervisor : Asist. Prof. Dr. Cengiz ÇİNAR 2005, 73 Pages Jury: Prof. Dr. Eşref HATIR Asist. Prof. Dr. Cengiz ÇİNAR Asist. Prof. Dr. Ramazan TÜRKMEN This study consist of five sections. In the first section, It is our aim that we showed which results may be detected concerning solutions of difference equations with maximum and minimum. Thus, We gave information about some difference equations with maximum and minimum which were studied before. In the second section, it is given necessary concepts for our study. In the third section, firstly, we investigated some easy difference equations with maximum and minimum. Then we investigated solutions and solution behaviours of difference equations, which is our main aim, x(n+l)=max{l/x(n),Ax(n-l)}, x(n+l)=max{A/x(n),x(n-l)/B}. In the fourth section, we gabe numerical examples about our study. In the fifth section, the results and suggestions about our study are given. KEY WORDS : Difference Equation with Maximum and Minimum, Periodicity. IV