Çözelti yüzey geriliminin makaslama flokülasyonuna etkisi
Effect of solution surface tension on shear flocculation
- Tez No: 167730
- Danışmanlar: DOÇ.DR. ALPER ÖZKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Maden Mühendisliği ve Madencilik, Mining Engineering and Mining
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Maden Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 60
Özet
ÖZET Yüksek Lisans Tezi ÇÖZELTİ YÜZEY GERİLİMİNİN MAKASLAMA FLOKÜLASYONUNA ETKİSİ Zeliha USLU Selçuk Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Maden Mühendisliği Anabilim Dalı Danışman : Doç. Dr. Alper ÖZKAN 2005, 51 Sayfa Jüri: Prof.Dr. M.Kemal GÖKAY Doç.Dr. Alper ÖZKAN Yrd.Doç.Dr. Salih AYDOĞAN Mineral yüzeylerinin ıslanabilirlik özellikleri, yüzey kimyasına dayanan işlemlerde seçimliliği elde etmek için esas bir özellik olan kritik ıslanma yüzey gerilimi değerleriyle (yc) tanımlanabilir. Bu çalışmada barit, kalsit ve selestit minerallerinin kritik ıslanma yüzey gerilimi değerleri (yc), minerallerin iç değerini belirlemede yeni bir yaklaşım olan makaslama flokülasyonu yöntemi kullanılarak belirlenmiştir. Ayrıca surfaktant konsantrasyonu ve minerallerin yc değerleri arasındaki ilişki makaslama flokülasyonu yöntemi kullanılarak araştırılmıştır. Sodyum oleat ve sodyum dodesil sülfat makaslama flokülasyonu deneylerinde yüzey aktif madde olarak kullanılmıştır. Sonuçlar, minerallerin yc değerlerinin artan surfaktant konsantrasyonuyla azaldığım göstermiştir. Bununla birlikte, bu değerler belirli bir surfaktant konsantrasyonunun yukarısında hafifçe artmıştır. Diğer taraftan, çalışılan mineral süspansiyonlarının makaslama flokülasyonu kullanılan sıvıların yüzey geriliminin azalmasıyla birlikte azalmış ve makaslama flokülasyonu belirli bir çözelti yüzey gerilimi değerinin altında oluşmamıştır. Anahtar kelimeler : Barit, kalsit, selestit, kritik ıslanma yüzey gerilimi, makaslama flokülasyonu
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Yüksek Lisans Tezi EFFECT OF SOLUTION SURFACE TENSION ON SHEAR FLOCCULATION ZeSiha USLU Selçuk University Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Mining Engineering Supervisor: Assoc. Prof. Dr. Alper ÖZKAN 2005, 51 Pages Jury: Prof. Dr. M.Kemal GÖKAY Assoc. Prof. Dr. Alper ÖZKAN Assist Prof. Dr. Salih AYDO?AN Wettability characteristics of mineral surfaces can be defined in terms of their values of critical surface tension of wetting (jc), which is an essential property to achieve selectivity in surface chemistry-based processes. In this study, values of the critical surface tension of wetting of barite, caicite and celestite minerals were determined using shear flocculation method which is a new approach to determine the yc of minerals. Also, relationship between the surfactant concentration and (yc) values of minerals was investigated using the shear flocculation method. Sodium oleate and sodium dodecyl sulfate were used as surfactants in the shear flocculation experiments. The results showed that the yc values of minerals decreased with increasing surfactant concentration. However, these values increased slightly above a particular surfactant concentration. On the other hand, the shear flocculation of the studied mineral suspensions decreased in tandem with the decrease of the surface tension of the liquids used and the shear flocculation did not occur below a value of particular solution surface tension. Keywords : Barite, caicite, celestite, critical surface tension of wetting, shear flocculation. 11