İnternet tabanlı coğrafi bilgi sistemleri ile kartografik üretimin kontrol ve yönetimi
Controlling and managing cartographic production through internet based geographical information system
  1. Tez No: 167747
  2. Yazar: YUSUF BAHRİ CEYHAN
  3. Danışmanlar: PROF.DR. MEHMET YERCİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Jeodezi ve Fotogrametri, Geodesy and Photogrammetry
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 92
Özet
ÖZET Yüksek Lisans Tezi İNTERNET TABANLI COĞRAFİ BİLGİ SİSTEMLERİ İLE KARTOGRAFİK ÜRETİMİN KONTROL VE YÖNETİMİ Yusuf Bahri CEYHAN Selçuk Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Jeodezi ve Fotoğrametri Mühendisliği Bölümü Danışman : Prof. Dr. Mehmet YERCİ 2005, 86 Sayfa Jüri : Prof. Dr. Cevat İNAL Y. Doç. Dr. Murat YAKAR Bilgi paylaşımının bir ihtiyaç olarak ön plana çıktığı günümüzde, internet bu imkanı sağlamakla kalmamış gelişen teknoloji ile birlikte bu paylaşımı daha kolay hale getirmiştir. Artık internet ortamını kullanarak paylaşılmış (internette sunulmuş) olan bilgilere daha kolay, ucuz ve kısa sürede ulaşılmaktadır. Coğrafi Bilgi Sistemleri (CBS) grafik ve grafik olmayan verileri, ve bu veriler arasındaki mantıksal ve topolojik ilişkileri bütünleşik olarak işleyebilme ve böylece konuma dayalı analizleri gerçekleştirme olanağına sahip bir teknolojidir. CBS bu işlevleri yerine getirebilmek için veri, yazılım, donanım, personel ve yöntemler bileşenini kullanır. İnternette (web) coğrafi verileri sunmak için değişik yöntem ve teknikler vardır. Coğrafi veriyi oluşturan konum verisi (harita), öznitelik verisi ve metaverinininternetteki sunum teknikleri istemci/sunucu (client/server) ilişkisindeki farklar ile birbirinden ayrılırlar. İnternet ortamındaki konum verisini statik ve dinamik haritalar, oluşturur. Öznitelik ile metaveriyi ise statik ve dinamik haritalar ve bunlara ait coğrafi detaylar oluşturur. Bu çalışmada; kartografik üretimin internet tabanlı coğrafi bilgi sistemleri ile etkin bir şekilde güncel olarak kontrol ve yönetimi için sistem tasarımı yapılmıştır. Sistem 1/25 000, 1/50 000 ve 1/100 000 ölçekli sayısal harita indeksleri üzerinde, Türkiye ve çevresine ait veriler (ülke sımrları,denizler, göller vb.) kullanılarak oluşturulmuştur. Çalışma beş bölümden oluşmaktadır. Birinci bölüm giriş bölümüdür. İkinci bölümde coğrafi bilgi sistemleri hakkında bilgi verilmiştir. Üçüncü bölümde coğrafi verilerin internet ortamında sunumu açıklanmıştır. Dördüncü bölüm uygulama bölümüdür. Beşinci bölüm sonuç ve öneriler bölümüdür. Anahtar Kelimeler : İnternet, Coğrafi Bilgi Sistemleri, Coğrafi Verilerin İnternette Sunumu, İnternette Kartografik Üretimin Kontrol ve Yönetimi ıı
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Master Thesis CONTROLLING AND MANAGING CARTOGRAPHIC PRODUCTION THROUGH INTERNET BASED GEOGRAPHICAL INFORMATION SYSTEMS Yusuf Bahri CEYHAN Selçuk University Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Geodesy and Photogrammetry Supervisor : Prof. Dr. Mehmet YERCİ 2005, 86 Pages Jury : Prof. Dr. Cevat İNAL Y. Doç. Dr. Murat YAKAR As sharing of information arises as a need nowadays, internet has not only enabled sharing information, but also facilitated sharing along with developing technology. Today, shared information (served on the internet) can be accessed at more easily, faster and at a less cost. Geographic Information Systems (GIS) is a technology having the capability of processing graphic and non-graphic data, logical and topological integrated relationships between these types, thus implementing spatial analyses. GIS employs data, software, hardware, personnel and method components to do these functions. Various methods and techiques are available to present geographic data on the internet (web). The methods of serving spatial data forming geographic data, attribute data and meta-data differ depending on the relationships between client and 111server. Static and dynamic maps comprise the spatial data on the internet. Attribute and meta-data consist of static and dynamic maps as well as geographic features belonging to them. In this study, a system design for an efficient, state-of-art control and administration of cartographic production along with geographic information systems is made. System was formed by incorporating data of Turkey and surrounding regions on 1/25 000, 1/50 000 and 1/100 000 scale map indices. The study has five chapters. The introduction is first Chapter. At Chapter 2, Geographic Information Systems are studied. Publishing Geographic Data through Internet is studied at Chapter 3. The application is explained at Chapter 4. Finally Chapter 5 covers the conclusion and the suggestion. Key Words : Internet, Geographic Information Systems, Publishing Geographic Data through Internet, Controlling and Managing Cartographic Production through Internet IV