Aster uydu görüntülerinden üretilen ortofotoların doğruluğunun araştırılması
Investigation of the accuracy of orthoimages produced from aster satellite imagery
  1. Tez No: 167761
  2. Yazar: HÜSEYİN ÇELİK
  3. Danışmanlar: PROF.DR. FERRUH YILDIZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Jeodezi ve Fotogrametri, Geodesy and Photogrammetry
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Jeodezi ve Fotogrametri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 121
Özet
ÖZET Yüksek Lisans Tezi ASTER UYDU GÖRÜNTÜLERİNDEN ÜRETİLEN ORTOFOTOLARIN DOĞRULUĞUNUN ARAŞTIRILMASI Hüseyin ÇELİK Selçuk Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Jeodezi ve Fotogrametri Mühendisliği Bölümü Danışman : Prof. Dr. Ferruh YILDIZ 2005, 105 Sayfa Jüri: Yrd.Doç.Dr.Murat YAKAR Yrd.Doç.Dr.I.Öztuğ BİLDİRİCİ Son yıllarda uydu sistemlerinde meydana gelen çok önemli teknolojik gelişmeler sonucunda, uydulardan yüksek çözünürlükte kaliteli görüntüler elde edilmesi olanaklı hale gelmiştir. Başlangıçta yalnızca çok gelişmiş ülkeler tarafından gerçekleştirilen uydu sistemleri, günümüzde çok sayıda ülke ve ticari kuruluş tarafından kullanıma sunulmaya başlamış, bunun sonucunda kaliteli uydu görüntüsü temini konusunda bir rekabet ortamının doğması sağlanmıştır. 1980'li yılların sonlarında elektronik ve bilgisayar teknolojilerindeki gelişmelerin fotogrametri ve uzaktan algılama alanındaki yansıması sayısal görüntü kavramının doğmasına neden olmuştur. Özellikle uyduların direkt olarak sayısal görüntü almaları bu gelişimi desteklemiştir.Başlangıçta, yalnızca askeri amaçlarla kullanılan uydu görüntü verileri, günümüzde sivil amaçlı birçok uygulama alanında ve meslek disiplininde yaygın olarak kullanılmaya başlanmıştır. Bu uygulama alanlarından en belirgin olanları; jeoloji, jeomorfoloji, meteoroloji, hidroloji, oşinografi, ormancılık, tarım, ziraat, çeşitli mühendislik uygulamaları ile haritacılık alanındaki uygulamalardır. Uzaktan algılamada ilgi çeken diğer bir konu ise ASTER gibi düşük maliyetli ve özel amaçlı küçük uydu sistemleridir. Özellikle gelişmekte olan ülkeler tarafından yoğun ilgi gösterilen ve kullanılan bu uydu sistemlerinin sayısı oldukça artmıştır. Uydu görüntülerinin en önemli özelliği, geniş yeryüzü alanlarına ait büyük çapta konumsal veri içermesidir. Son dönemlerde bu özellikle birlikte uydu görüntülerinin eriştiği kalite düzeyi ve yakın gelecekteki gelişmeler de göz önüne alındığında, coğrafi bilgi verilerinin üretimi ve güncelleştirmesinde uydu görüntü verilerinin kullanımı kaçınılmaz bir ihtiyaç haline gelmiştir. Bu çalışmada, yüksek çözünürlüğe sahip 14 band spektral ve stereo görüntü özelliğindeki 15 m. çözünürlüklü ASTER uydu görüntüsü kullanılarak otomatik SYM oluşturulmuş ve bu SYM'lerin kullanılmasıyla üretilen ortofotoların doğrulukları araştırılmıştır. Çalışma bölgesinde farklı sayıda YKN kombinasyonları ile dağlık, dalgalı ve düz arazi yapılarında üretilen SYM ve bu SYM'lerin kullanılmasıyla üretilen ortofotoların doğrulukları araştırılmıştır. Modelin dengeleme sonuçlarının 15 metrenin (1 piksel) altında olduğu tespit edilmiş olup, bunun da SYM ve ortofoto üretimi için yeterli doğrulukta olduğu değerlendirilmiştir. Otomatik eşleme ile üretilen SYM'ler incelendiğinde Standart Sapmaların dağlık ve dalgalı arazilerde yüksek, düzlük arazide ise oldukça düşük (KOH = 12.4 m.) olduğu görülmüştür. Otomatik SYM üretiminde % 95 oranında eşleme doğruluğuna erişilmiştir.Üretilen ortofolar incelendiğinde, çalışmada kullanılan farklı arazi yapılarında en iyi sonuçlar düzlük arazilerde elde edilmiştir. Ancak, her arazi yapısında da 1 piksel (15 metre) civarında veya altında doğruluklar elde edilmiştir. Anahtar Kelimeler : Uzaktan Algılama, Uydu Görüntüsü, Uydu Sistemleri, Coğrafi Bilgi Sistemleri, Fotogrametri, Konumsal Veri, SYM, Ortofoto, ASTER m
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Master Thesis INVESTIGATION OF THE ACCURACY OF ORTHOEV1AGES PRODUCED FROM ASTER SATELLITE IMAGERY Hüseyin ÇELİK Selçuk University Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Geodesy and Photogrammetry Supervisor : Prof. Dr. Ferruh YILDIZ 2005, 105 Pages Jury: Yrd.Doç.Dr.Murat YAKAR Yrd. Doç.Dr.İ.Öztuğ BİLDİRİCİ It is possible to acquire high resolution and good quality imagery from satellites with the help of recent technology developments at the satellite systems. The satellite systems, which were generally at the control of developed countries at the beginnings, are constructed and used by many countries and commercial firms nowadays. As a result of these developments, satellite systems compete for the good quality imagery. Developments at the electronic and computer technology at the end of 1980s created the digital imagery concept for the photogrammetry and remote sensing. Especially direct digital imagery acquisition of satellite systems supported this development. Satellite imagery, which were used only for military purposes at the beginnings, are used in many applications and sciences now. Common application areas are geology, IVgeomorphology, meteology, hydrology, osinography, foresty, agriculture, different engineering applications and mapping. Another interesting subject at the remote sensing is low cost and special small satellite systems as ASTER. The number of these small satellite systems, which are especially used by developing countries increases. The important specification of satellite imagery is that they include spatial information for wide areas. The use of satellite imagery for the production and revision of geographic information becomes unavoidable due to the developments at the satellite systems and quality of satellite imagery. In this study, using high- resolution, 14 bands spectral and stereo ASTER satellite image having the resolution of 15 m. DEM is formed and the accuracies of the orthophotos produced from these DEMs are investigated. The accuracies of the DEMs produced by combinations of different numbers of Ground Control Points (GCP) chosen in mountainous, rough and smooth terrains in the studied region and the orthophotos produced from these DEMs are investigated. The results of the adjusted model are found to be below 15 m. (1 pixel), hence considered to be satisfactory for the production of DEM and orthophoto. When the DEMs produced by automatic matching are examined, it is found out that the error in mountainous and rough terrain is high, but in smooth terrains are quite low (Standard Deviation = 12.4 m.). The accuracy of 95% is achieved in automatic DEM production. When the orthophotos produced are examined different among terrains the best results are achieved in smooth ones. However, an accuracy of about 1 pixel (15 m.) or lower is achieved in every type of terrain. Key Words : Remote Sensing, Satellite Imagery, Satellite Systems, Geographic Information Systems, Photogrammetry, Spatial Data, DEM, Orthophoto, ASTER