Doğal ve yapay nesne tanımlamalarında farklı uydu görüntülerinin kullanılabilirliği üzerine bir araştırma
A research about serviceability of different satellite images in natural and artificial object determination
- Tez No: 255749
- Danışmanlar: PROF. DR. YUSUF KURUCU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Toprak Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 136
Özet
Çağımızda uzaktan algılama tekniği çok değişik alan ve amaçlarla kullanılmaktadır. Bu çalışmaların bazılarında yüksek çözünürlüklü görüntülere gereksinim duyulurken, bazılarında mümkün olduğunca geniş arazilerin kapsandığı uydu görüntülerine gereksinim duyulmaktadır. Her türlü alanda yüksek çözünürlüklü görüntülerin kullanılmasında her hangi bir sakıncanın olmadığı düşünülebilir. Ancak yüksek çözünürlüklü görüntülerin özel yazılım ve donanım gerektirdiği, bu görüntülerin temininin maliyetleri çok fazla arttırdığı unutulmamalıdır. Bu tezde doğal ve yapay nesnelerin tanımlanması, yerlerinin ve niceliklerinin belirlenmesi için farklı algılayıcılara sahip uydulardan sağlanan görüntülerin kullanılabilirlikleri test edilmiş, nesnelerin belirlenebilmeleri için en uygun uydu algılama sistemi ile spektral ve spatial çözünürlüklerin belirlenebilmesi amaçlanmıştır. Bu amaç için İzmir İli Menemen bölgesine ait 0,6 m çözünürlüklü QUICKBIRD (Temmuz 2005), 7 m çözünürlüklü PALSAR (Haziran 2006), 8 m çözünürlüklü RADARSAT(Mayıs 2006), 15 m çözünürlüklü ENVİSATASAR(Mayıs 2006), 15 m çözünürlüklü ASTER (Mayıs 2005), 20 m çözünürlüklü SPOT(Mayıs 2006) ve 30 m çözünürlüklü LANDSAT (Ağustos 2007) uydu görüntülerinden oluşan bir veri seti kullanılmıştır. Uydu görüntülerinde temel görüntü işleme aşamalarının uygulanmasından sonra objelerin görsel olarak incelenmesinin yanı sıra yansıma değerleri de karşılaştırılmıştır. Bunun dışında yukarıda belirtilen görüntüler fuse teknikleri kullanılarak birleştirilmiş, bu işlemlerden sonra üretilen yeni görüntülerdeki değişikliklerin objelerin tespit edilebilirliğini nasıl etkilediği incelenmiştir. Ayrıca arazi çalışması kapsamında belirlenen doğal ve yapay objeler görüntüler ile karşılaştırılmak amacıyla fotoğraflanmıştır. Çalışmanın sonunda elde edilen bulgular kapsamında değerlendirme yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Today, Remote Sensing Technique has lots of different fields of usage in various fields. Some of these field of studies require high resolution images and some require satellite images that has most wider area coverage. Of course, it is possible to use high resolution images in any field. This requires special hardware and software and will cause high expenses. In this study, serviceability of different satellite image types in natural and artificial objects are tested and it is objected to determine spectral and spatial resolutions with the best possible satellite type in order to determine the objects. Therefore QUICKBIRD image with 0,6 m resolution, PALSAR image with 7 m resolution, RADARSAT image with 8 m resolution, ENVISATASAR image with 15 m resolution, ASTER image with 15 m resolution, SPOT image with 20 m resolution and LANDSAT image with 30 m resolution of İzmir- Menemen area were used to achieve above mentioned goal. Firstly, geographical correction of the images were done. Then the objects were investigated visually and the backscatter values of them were compared. Various images were united with fuse techniques in order to study the effects of resolution on determination of the objects. Also the photograph of the chosen natural and artificial objects were taken in field studies and in the end of the study an assesment was formed according to the findings