Teknolojik gelişmeler ve kullanıcı ihtiyaçları doğrultusunda, cep telefonu tasarımlarındaki gelişimlerin incelenmesi
The examinations of cellular phones design developments, under the circumstances of technological developments and user's needs
  1. Tez No: 167777
  2. Yazar: ESRA BAYRAMOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. İLHAN ERCAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri Ürünleri Tasarımı, Industrial Design
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Ürünleri Tasarımı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 89
Özet
ÖZET Bu tez, cep telefonlarının bir ürün olarak, hayatımıza girişinden, hayatımızın vazgeçilmez bir parçası haline dönüşmesine kadar geçen süreç içerisinde, tasarım değişiklerini gözler önüne seren bir araştırma tezidir. Tez içerisinde, tasarım açısından cep telefonları ele alınmış ve ürün üzerinde yapılan bütün gelişimler ve değişimler tasarım kriterleri açısından eleştirilmektedir. Cep telefonlarının, herkesin ihtiyaçlarını karşılayan bir ürün iken, diğer yandan da bu ürünün kullanabilirliği ve fonksiyonelliği sorgulanmakta; buna dayalı olarak ürünün sahip olması gereken tasarım kriterleri sıralanmaktadır. Elde edilen kriterler, firmaların marketlerde yer alan tasarımları ile karşılaştırılmakta ve firmaların cep telefonu tasanmlanndaki değişiklikleri firmaların gelişim süreçleri içerisinde okuyucuya örneklerle gösterilmektedir. Firmaların vizyonları ve hedefleri incelenmekte ve elde edilen veriler bize kullanıcının istekleri ve beklentileri konusunda bilgiler vermektedir. Ancak doğru bir tasarım ile kullanıcı isteklerinin ve beklentilerinin karşılandığını ve bunun ancak uygulanan doğru bir tasarım süreci sonucu ortaya çıkabileceği sonucuna varılmaktadır. Tez aynı zamanda cep telefonlarının zaman içerisindeki tasarım gelişimlerini çok detaylı olarak incelemektedir. Teknolojik gelişmeleri ile cep telefonlarına eklenen donanımlar ve yeni fonksiyonlar hakkında da bilgi vermektedir. I. BÖLÜM Bu bölümde cep telefonu ve toplum içerisinde“cep telefonu”nun anlamı ve gelişimi irdelenmektedir. 1973 tarihiyle hayatımıza giren cep telefonunun aktif olarak hayatımızın önemli bir kısmını oluşturması ve buna dayalı etkileşimleri incelenmekte, toplumdaki sosyolojik yansımaları örneklerle gözler önüne serilmektedir. Cep telefonu insanlarla bu kadar etkileşim içerisindeyken bunun ergonomik yönünün de ele alınması ve ortaya çıkan rahatsızların, kullanım alışkanlıklarının ve kullanıcı beklentilerinin araştırılması ve bunlara dayalı çözümlerin üretilmesi bu bölümün amacı olmaktadır. VIII. BOLUM Bu bölümde genel olarak endüstri ürünleri tasarımı hakkında bilgi verilmektedir. Ürün yaşam evrelerinden bahsedilerek, bir cep telefonunun marketlerde yerini almasından, yok olmasına kadar izlediği süreç gözle önüne serilmektedir. Ayrıca endüstri ürün tasarımı süreci içerisinde, cep telefonlarının tasarım sürecini tamamlamak için ne gibi kriterleri sağlamak zorunda olduğu ve bir ürünün hangi aşamalardan sonra ancak kullanıcı ile buluştuğu ve hedefine ulaştığı irdelenmektedir. III. BÖLÜM Bu bölümde cep telefon endüstrisindeki firmalar gözlem altına alınmakta ve firmaların ürün yelpazeleri süreç içerisinde incelenmektedir. Teknoloji ile gelişen cep telefonlarının, doğru kullanıcı hedef kitlesine ulaşabilmesi için firmaların çalışmaları ve tasarımsal yaklaşımlarının, incelenmesi araştırmanın temelini oluşturmaktadır. Firmaların vizyonlarının ve kullanıcı kitlelerine yönelik tasarımlarının karşılaştırılmalı olarak analizlerinin sonucunda firmaların izlemesi gereken yol konusunda öneriler yapılmaktadır. VII
Özet (Çeviri)
SUMMARY This thesis is a research, which have indicated the design development of cell-phones from the time it entered to our life, till it became the necessary part of our life. In thesis, the cell phone are mentioned from the point of design view. The developments and variations about cell-phones have been critized under the circumstances of design criterias. While the cell-phones have been corresponding the demands of users, they have also inquired about the product's usability and functionality. Then the criterias which a design have to implied, have been arranged under the circumstances of these datas. The criterias that was obtained have been compared with the products of cell-phone companies in the market, and the design variations of these companies have been showed by giving expamles in their development process. The visions and the targets of companies have been searched and obtained datas have given us information about the expectations and the demands of the customers. These expectations and demands have only been fulfilled with an utility design. An utility design have been able to come into being with an appropriate design process. This thesis have also analysized the developments of cell-phone designs in time with closer details. It also have given informations about the enhancements of cell-phones and it is functions. PARTI In this section, the cellular phone, the understanding and development of cellular phones in societies. The cell-phones which have been invented in 1973, a necessary role in todays world. This research concentrates on the importance of cellular phones in daily life, the human -cellular phone interaction and shows the socilogical reflections on socities with examples. According to this research cellular phones should also be considered in means of ergonomical terms, the discomforts, habbits and expectations of the users should be searched and solutions should be created. VIIIPART II In this part general information on industrial design has been given. The process of cell phones from production to extinction in means of product life periods have shown and criterias of cellular phones in order to fulfill the design process are mentioned. PART III In this part, the firms in cellular phone industry and their product range are investigated in the conditions of process. The companies design approach and works which lead them to satistfy the targeted customer community, have been examined and this research have build the main body of this thesis. IX