Çörekotunda (Nigella damascena L.) farklı ekim zamanlarının verim ve kaliteye etkisi üzerine bir araştırma
  1. Tez No: 167781
  2. Yazar: YEŞİM ERTUĞRUL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MENŞURE ÖZGÜVEN, PROF. DR. İBRAHİM GENÇ, DOÇ. DR. TURAN SAĞLAMTİMUR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 1986
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 43
Özet
Bu araştırmada Çukurova koşullarında Nigella damascena L. bitkisi altı farklı zamanda ekilmiş (Kasım 1985, Aralık 1985, Şubat 1986, Mart 1986, Nisan 1986, Haziran 1986) ve tohum verimleri ile eterik yağ i§erikleri incelenmiştir. En fazla tohum verimi 27.3 kg/da, en yüksek eterik yağ içeriği ise %0.73 olarak üçüncü ekim samanında j saptanmıştır. Ayrıca farklı ekim zamanlarına göre bazı bitkisel özellikleri incelenmiş ve aralarındaki korelasyonları hesaplanmıştır. i
Özet (Çeviri)
In this research, seed yields and volatile-oil contens of Nigella damascene sown six different sowing times (November, december, February, March, April, June) under Çukurova conditions were studied. As results of this study, it was determined that the highest seed yield (27.3 kg/da) and the highest volatile-oil content (%0.73) were obtained from plants sown in February. In addition these, yield components in relation to different sowing times were studied and correlations among their were determined.