Çörekotu (Nigella sativa l.)'nda farklı ekim zamanlarının ve fosfor gübresi uygulamasının verim ve kaliteye etkisi
  1. Tez No: 65796
  2. Yazar: HATİCE GEREN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYHAN CEYLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 67
Özet
IV ÖZET ÇÖREKOTU (Nigella sativa L.)'NDA FARKLI EKİM ZAMANLARININ VE FOSFOR GÜBRESİ UYGULAMASININ VERİM VE KALİTEYE ETKİSİ GEREN, Hatice Yüksek Lisans Tezi, Tarla Bitkileri Bölümü Tez Yöneticisi : Prof. Dr. Ayhan CEYLAN Ağustos 1997, 55 sayfa Bu çalışma İzmir ekolojik şartlarında, 1994-1995 periyodu süresinde, farklı ekim zamanlarının değişik fosfor gübresi dozlarında çörekotunda verim ve kaliteye etkisini belirlemek amacıyla yürütülmüştür. Araştırma faktörlerini altı farklı ekim zamanı (15 Kasım, 15 Aralık, 15 Ocak, 15 Şubat, 15 Mart, 15 Nisan) ve iki değişik fosfor gübresi dozu (0 kg/da, 8 kg/da) oluşturmuştur. Sonuçlara göre; Ege bölgesi koşullarında çörekotu yetiştirildiğinde, en yüksek tohum verimine (60 kg/da) 15 Kasım tarihinde ve dekara 8 kg fosforlu gübre ile ekildiğinde ulaşılmıştır. Uçucu yağ oranlan fosforlu gübreden fazla etkilenmemiştir. Uçucu yağın en önemli etken maddesi p-simen olarak bulunmuştur. Anahtar Kelimeler : Çörekotu, Nigella, Ekim zaman(lar)ı, Fosfor dozları, Tohum verimi, Uçucu yağ, p-simen.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT EFFECT OF DIFFERENT SOWING DATES AND PHOSPHORUS FERTILIZER APPLICATION ON THE YIELD AND QUALITY CHARACTERISTICS OF BLACK CUMIN (Nigella sativa L.) GEREN, Hatice MSc in Field Crops Department Supervisor : Prof. Dr. Ayhan CEYLAN August 1997, 55 pages This study was conducted in order to determine the effect of different sowing dates on the yield and quality of various rates of phosphorus fertilizer of black cumin under the İzmir ecological conditions during the period of 1994-1995. Six different sowing dates (15 November, 15 December, 15 January, 15 February, 15 March, 15 April) and two various rates of phosphorus fertilizer (0 kg/ha, 80 kg/ha) were the factors examined in the study. According to the results, the highest seed yield (600 kg/ha) was obtained at the sowing date of November 15 with the aplication of 80 kg phosphorus fertilizer per hectare of under Aegean region conditions. The essential oil rates have not been much affected by phosphorus fertilizer, p-cymen has been determined as the most important effective substance of essential oil. Keywords : Black cumin, Nigella, Sowing date(s), Phosphor rates, Seed yield, Essential oil, p-cymen.