Suitability study of highfill embankments in highway construction
  1. Tez No: 16787
  2. Yazar: HAKAN ÇAĞLAR
  3. Danışmanlar: DR. CUMHUR AYDIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 1991
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 72
Özet
ÖZET YOL YAPIMINDA YÜKSEK DOLGULARIN UYGUNLUĞU ÇAĞLAR Hakan Yüksek Lisans Tezi, İnş.Müh. Bölümü Tez Yöneticisi : Dr. Cumhur Aydın Kasım 1991, 72 sayfa Otoyol yapımı seçilen bir güzergah için önemli vadi geçişlerinde kullanılmak üzere iki alternatif tanımlanabilir. Bu alternatifler : i- Yüksek dolgular, ve i i- viyadüklerdir Bu tezde yüksek dolguların yapım için uygun olup olmadığının çalışması yapılacaktır. Bu yüzden yüksek dolgu ve viyadüklerin teknik ve ekonomik açıdan karşılaştırılması gerekmektedir. Teknik açıdan karşılaştırma, performans ve prensipler üzerinde araştırma ve çalışmayı içermektedir. Dolayısıyla geçmiş tecrübelerden yararlanılacak ve doğru bir yapım için prensip ve koşullar belirtilecektir. Teknik açıdan uygunluk saptandıktan sonra ekonomik yönden karşılaştırma yapılacaktır. Bu, yüksek dolgu veya viyadük yapımı için karar verme aşamasından önce çevre, estetik ve maliyet konularının yer aldığı bir karşılaştırma olacak ve buradan kritik yükseklik ve boylar tesbit edilecektir. Bunların yanısıra hangi parametrelerin maliyetleri nasıl etkilediği be1ir 1enecektir. Anahtar sözcükler : dolgu, viyadük, çevre, estetik Bilim Dal i Sayisal Kodu : 62^.04.01 İV
Özet (Çeviri)
ABSTRACT SUITABILITY STUDY OF HIGHFILL EMBANKMENTS IN HIGHWAY CONSTRUCTION ÇAĞLAR Hakan M.S. in Civil Engineering Supervisior : Dr. Cumhur Aydın November 1991. 72 pages Two alternatives can be identified for construction of a roadway across the major valleys encountered along the selected alignment. These alternatives are : i- Highfill embankments, and ii- high level bridge structures (viaducts). The suitability study will be done for high embankments in highway construction. Therefore technical and economical comparison is needed between high embankments and high level bridge structures. For technical suitability a study should be performed on long-term performance and design principles. For this reason previous experiences will be used, principles and conditions will be determined for application. After fixing technical suitability, a comparison will be done from economy point of view. This will be a comparison including environment, esthetic and cost subjects before desicion making. Finally critical heigths and lengths will be determined and effects of parameters on cost will be evaluated. Keywords : embankment, viaduct, environment, esthetic Science Code: 62^.04.01 İİİ