The Integration of CPM and materials management in project management
  1. Tez No: 16786
  2. Yazar: M.ERTA TAŞKINSOY
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. TALAT BİRGÖNÜL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 1991
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 101
Özet
öz PROJE YÖNETİMİ KAPSAMINDA KRİTİK YOL METODU VE MALZEME YÖNETİMİNİN ENTEGRASYONU TAŞKINSOY, M. Erta Yüksek Lisans Tezi, İnşaat Mühendisliği Anabilim Dalı Tez Yöneticisi : Y.Doc.Dr. Talat BİRGÖNÜL Yardımcı Tez Yöneticisi : Y.Doc.Dr. Canan SEPİL Aralık, 1991, 116 sayfa Bu çalışmada, malzeme yönetimini, inşaat projesi boyunca ele alan yeni bir yaklaşım sunulmuş, ve bilgisayar programı geliştirilmiştir. Malzeme kontrolü, lojistik bir, problem olarak kabul edilebilir. Gerekli miktarda, uygun zamanda, inşaat gereksinimlerini karşılayacak en düşük fiyatla, malzeme elde' edilebilirliğini sağlayacak aktiviteleri içerir. Fiyat, zaman ve kaynak gibi kriterleri kontrol edebilmek için, proje yöneticilerine en uygun yardim, kırk seneden beri kullanılmakta olan, KYM (Kritik Yol Metodu) tarafından sağlanabilir. vıSistemde Is Ayrıştırma Yapısı (İAY), malzeme yönetimi için temel alınmış ve proje programlaması geleneksel KYM ile yapılmıştır. Böylece, eldeki ve ısmarlanmış envanterin, hızlandırılmış sipariş fiyatının ve ulaştırma zamanınin, etkisinin kontrolü, malzeme yönetiminin entegrasyonuyla sağlanmıştır. Sunulan programla, malzeme edinme programı, otomatik olarak elde edilebilir. Eğer KYM programlaması yapılabilir değilse; yani,, malzeme açığı problemi varsa, program kritik olmayan aktiviteleri, esnekliklerinin olup olmadığnı kontrol ederek, ertelemeye çalışır. Eğer aktiviteler kritikse, sistem, aktivi tenin ertelenmesinin mi, yoksa hızlandırılmış siparişin mi, gerekli olduğunu araştırır. Ona göre son tavsiyeler program tarafından verilir. Sonuç olarak, olabilecek malzeme açıkları, farkedilip, halledilebilir, üstelik gerekli malzemelerin otomatik akışı da sağlanabilir. Son olarak, kritik aktivitenin ertelenmesinin maliyeti ve hızlandırılmış siparişlerin maliyeti karşılaştırılarak, rasyonel proje maliyeti elde edilebilir. Anahtar kelimeler : Kritik yol metodu, malzeme yönetimi, proje yönetimi, inşaat yönetimi. Bilim kodu : 624.03.02 vıı
Özet (Çeviri)
ABSTRACT THE INTEGRATION OF CPM AND MATERIAL MANAGEMENT IN PROJECT MANAGEMENT TAŞKINSOY, M. Erta M.S. in Civil Engineering Supervisor : Asst.Prof. Dr. Talat BİRGÖNÜL Co-supervisor : Asst. Prof. Dr. Canan SEPÎL December, 1991, 116 pages In this study, a computer program is developed and a new approach is presented that treats the materials management throughout the construction project's life cycle. Materials control can be taken into account as a logistic problem. It includes those activities that insure materials availability in the required quantity, at the proper time, considering the minimum feasible cost to satisfy construction needs. In order to control the aspects, such as, cost, time, and resources a favorable help can be supplied to project managers by CPM which has already being used for forty years. xvIn the system. Work Breakdown Structure ( WBS ) is used as a basis for materials management and scheduling of project is achieved by traditional CPM. Thus, integration of materials management is supplied to control the effects of on hand and on order inventories, the cost of expediting orders, and lead times. By the presented program, it is possible to get material procurement schedule automatically. If the CPM schedule is not feasible i.e., if there are any problem of material shortage, program checks delaying of non- critical activities using their respective slacks. If the activities are critical; system checks whether, delaying the activity or expediting orders are required. Accordingly, final recommendations are given by the program. As a result, shortage of materials that seems to occur can be noticed and dealt with. Also automatic issues of required materials can be supplied. Finally, rational cost of the project can be obtained by comparison of cost of delaying critical activities and the cost of expediting orders. Key Words : CPM, materials management, project management, construction management. Science Code : 624.03.02