Environmental assessment and environmental management studies of an economically important coastal zone-İzmir bay
- Tez No: 16792
- Danışmanlar: PROF.DR. TURGUT BALKAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
- Yıl: 1991
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 89
Özet
ÖZET EKONOMİK AÇIDAN ÖNEMLİ BİR KIYIŞ AL ALANDA ÇEVRESEL DEĞERLENDİRME VE ÇEVRE YÖNETİMİ ÇALIŞMALARI İZMİR KÖRFEZİ NUMANOĞLU, Nurşen Yüksek Lisans Tezi, Çevre Mühendisliği Bölümü Tez Yöneticisi : Prof.Dr.Turgut BALKAŞ Aralık 1991, 89 sayfa Bu tezde, yoğun sanayileşme, tarımsal faaliyetler ve liman faaliyetlerinin yanısıra artan kentleşme nedeniyle ortaya çıkan çevresel problemler İzmir Körfez ortamı bünyesinde irdelenmiştir. Çevresel değerlendirme çalışması, çevre yönetimi stratejisinin oluşturulması için bir amaç olarak kullanılmış ve bu amaçla öncelikle kirletici kaynakların bölgedeki yoğunlukları, körfez su ortamına bu kirletici kaynakların etkileri değerlendirilmiştir. Çalışmada İzmir Körfezinin temel kirleticilerinin nokta kaynaklar olarak adlandırılan evsel ve endüstriyel atıksu deşarjları olduğu belirlenmiştir. Ayrıca, nehir ve derelerin körfeze direkt deşarjlar kadar önemli bir kirletici taşınım yolu olduğu ortaya çıkmıştır. Çalışmada körfezin su ortamının en önemli problemleri arasında yer alan ötrofikasyon üzerinde yoğunlaşılmıştır. Su ortamındaki kirliliğin boyutlarının, körfezin yarı kapalı bir alıcı ortam olması ve su hareketlerininzayıf olması itibariyle de arttığı ve körfezdeki kirliliğin iç körfezde yoğunlaştığı ve dış körfeze doğru azaldığı gözlenmiştir. Aynı zamanda, körfezin mevcut durumu, körfez kirliliğinin kontrolü ve önlenmesi için çevre yönetimi stratejileri, muhtemel arıtım tesisinin etkileri, seçilmiş parametrelere ilişkin veriler kullanılarak ele alınmıştır. Ayrıca, çevre yönetimi açısından uygun idari yapı ve yönetim mekanizması konuları da irdelenmiştir. Anahtar Kelimeler : Çevre Yönetimi, Çevresel Değerlendirme, Kıyı Alanları, Körfez Kirliliği, İzmir Körfezi. Bilim Dalı Sayısal Kodu: 615.02.01. vı
Özet (Çeviri)
ABSTRACT ENVIRONMENTAL ASSESSMENT AND ENVIRONMENTAL MANAGEMENT STUDIES OF AN ECONOMICALLY IMPORTANT COASTAL ZONE İZMİR BAY NUMANOĞLU, Nurşen M. S in Environmental Engineering Supervisor : Prof.Dr.Turgut BALKAŞ December 1991, 89 pages In this study, İzmir bay environment has been examined by focusing on some environmental problems which are due to the dense industrialisation, agricultural activities, harbour activities as well as urbanisation. The environmental assessment study has been used as a tool for the construction of an environmental management strategy, and to this end, pollution sources and their concentrations in the region, and their effects on the marine environment of the bay have been assessed. It is realized that the main pollution sources of Izmir bay are point sources, namely, domestic and industrial wastewater discharges. It is also noticed that rivers and streams are the main pathways for the transportation of the mentioned pollutants as well as direct discharges to the bay. Pollution in the water body of the bay increases from the Outer bay to the Inner bay, and is most probably due to the semi-enclosed structure of iiithe bay and weat water exchange rate in the bay. For this study, organic matter pollution has been selected as a focusing point and the eutrophication problem of the bay is emphasized. During the study, conflicts between different users are also discussed. Meanwhile, the state of art in the bay water, the environmental management strategies for the control and prevention of pollution in the bay and the effect of proposed wastewater treatment plant are concluded by using the data on selected parameters. On the other hand, appropriate administrative body and management approach are given as a point view of environmental management. Key Words : Environmental Management, Environmental Assessment, Coastal Zone, Pollution of Bay, İzmir Bay. Science Code : 615.02. 01. IV