Orman yönetiminde minimum maliyetli dikim ve kesim planlarının doğrusal programlama yoluyla belirlenmesi
Determining cutting and planting plans with minimum cost in forest management using linear programming
- Tez No: 168086
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AYKUT ARAPOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 103
Özet
Orman kaynaklarının hızla azaldığı günümüzde, orman yönetiminin önemi gittikçe artmaktadır. Orman yönetimi problemlerinde amaç, odun hasılatım enbüyüklemek, maliyeti enküçüklemek, bugünkü net değeri enbüyüklemek ve son zamanlarda ise özellikle ormanlardan çok yönlü fayda sağlamak olabilmektedir. Bu çalışmada, farklı ağaç türlerinin büyüme süreçlerindeki farklılıklar, orman ürünlerine olan dönemlik talepler ve ağaçların tür ve büyüme süreçlerine bağlı olarak ormandan elde edilebilecek ürün çeşitleri ile miktarları göz önüne alınarak iki doğrusal karar modeli geliştirilmiştir. Geliştirilen ilk modelde, her dönem için kesilecek / dikilecek ağaç sayısı belirlenmektedir. İkinci modelde ise, literatürde“Model I”olarak bilinen modele uygun olarak orman alanları, önceden hazırlanan reçetelere atanmaktadır. Modellerin amacı, 50 yıllık süre için dikim, balom, kesim ve arazi hazırlığını kapsayan toplam maliyeti enküçükleyecek bir dikim / kesim planı bulmaktır. Modellerin, Eskişehir bölgesinde yaygın yetişen Karaçam ve Kızılcam türleri ele alınarak 51 adet farklı senaryo için çözümü araştırılmıştır. Çözüm aşamasında Excel ve Lingo programlarından yararlanılmıştır. Sonuçlar değerlendirilerek öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Nowadays, forest resources are decreasing rapidly and depending on this issue, the importance of forest management increases more and more. In forest management problems, the goal can be either maximizing the timber yield, minimizing the cost or maximizing the net present value, and recently, especially providing multiple-use of forests. In this study, two linear decision models are developed considering the growth process of different tree species, annual demands for different forest products and the types and the amounts of the forest products that can be obtained depending on the species and growth processes. In the first model, the number of trees to be cut / planted is determined for each period. In the second one, forest areas are assigned to prescriptions that are previously prepared according to the“Model I”given in the literature. The objective of the models is to find a cutting / planting plan over a period of 50 years that will minimize the total cost of planting, maintenance, cutting and area preparation. Both models are implemented considering two species of trees (red pine and black pine) that are commonly grown in the Eskişehir region, using Excel and Lingo software under 51 scenarios. Suggestions are presented according to the results.