Güneş panellerinin verimini arttırmak için sistem tasarımı
A system design to increase the efficiency of solar panels
- Tez No: 168085
- Danışmanlar: PROF. DR. HASAN HÜSEYİN ERKAYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 85
Özet
Bu çalışmada, alternatif enerji kaynaklarından biri olan güneş panellerinin değişken çalışma koşullarından dolayı oluşan güç kayıpları incelendi. Bu verilerle güç kayıplarını azaltacak sistem tasarımı yapıldı. Sistem, güneş enerjisini elektrik enerjisine çeviren güneş paneli, gerilim düşümlerinde devamlılığı sağlayan gerilim seviye yükseltici, bataryaların doldurma işlemini denetleyen batarya doldurma birimi, enerji depolama için bataryalar ve tüm sistemi denetleyen denetim birimi bir araya getirilerek oluşturuldu. Sistem PIC16F877 mikro denetleyicisi ile denetlendi ve tüm analog bilgiler bu birimde işlendi. Bataryalarda oluşan kayıplar darbeli akım doldurma yöntemi ile en aza indirgenmeye çalışıldı. Sıcaklık sebebiyle oluşan kayıpların önlemesi için küçük maketlerde deneyler yapıldı ve sonuç olarak mekanik gereksinimler anlatıldı. Güneş açısı nedeni ile oluşan kayıpları azaltmak için gerekli güneş takip sisteminin yapısı ve uygulanabilirliği anlatıldı.
Özet (Çeviri)
The efficiency of solar panels are affected by various factors such as l-V characteristics, temperature dependence, distance from sun, incidence angle, and radiation degradation. A system has been designed to reduce the effect of various factors. Prototype modular sub-systems have been designed and tested in simulation programs. Circuit design and program code errors are also removed. The system is controlled by PIC16F877 and created with PIC-C programming language. Solar panel voltage is regulated by TL494 PWM regulator chip. Lead-acid batteries are charged with PWM regulator output power. The system requires some mechanical components for saving efficiency of solar panels. Mechanical components of system and operation principles are also explained in detail.