Elektrodiyaliz ve iyon değişimi destekli elektrodiyaliz yöntemlerinin model çözeltilerden gümüş giderimine uygulanması
Application of electrodialysis and ion exchange assisted electrodialysis methods for silver removal from model solutions
- Tez No: 168088
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. BELGİN KARABACAKOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya Mühendisliği, Chemical Engineering
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 113
Özet
VI ÖZET Son yıllarda, çözeltilerinde düşük seviyelerde bulunduğu zaman bile zehirli olarak düşünülen gümüş, kadmiyum ve cıva gibi değerli ağır metallerin seyreltik akımlarından giderimi dikkati çekmektedir. Bu çalışmada gümüşün seyreltik çözeltilerinden elektrokimyasal membran ayırma süreçleri olan elektrodiyaliz ve iyon değişimi destekli elektrodiyaliz yöntemleri ile uzaklaştırılabilirliği incelenmiştir. Deneyler üç bölmeli hücrede kesikli geri dolaşımlı olarak yürütülmüştür. Çalışmalarda gümüş iyonları içeren model çözelti kullanılmıştır. Model çözelti kullanılarak elektrodiyaliz yöntemi ile yapılan deneylerde uygulanan gerilim, akım şiddeti, pH, başlangıç gümüş derişimi, sıcaklık ve akış hızının gümüş giderimine, akım verimine ve enerji tüketimine etkileri incelenmiştir. Model çözelti kullanılarak iyon değişimi destekli elektrodiyaliz yöntemi ile yapılan deneylerde ise uygulanan gerilim, pH, başlangıç gümüş derişimi ve akış hızının gümüş giderimine, akım verimine ve enerji tüketimine etkileri incelenmiştir. Elde edilen sonuçlar her iki yöntem ile de seyreltik akımlardan gümüşün etkili bir şekilde uzaklaştırılabileceğini göstermiştir. Anahtar Kelimeler Ağır metal uzaklaştırılması Atık su arıtımı Elektrodiyaliz Gümüş İyon değişimi Membran süreçleri
Özet (Çeviri)
vıı SUMMARY In recent years, the removal of valuable heavy metals such as silver, cadmium and mercury from dilute solutions have gained attention because of their potential for being toxic when present as low levels in solutions. In this study, the feasibility of the removal of silver from its dilute solutions by electrodialysis and ion exchange assisted electrodialysis, which are electrochemical membrane separation methods, has been investigated. Experiments have been conducted at a three compartment cell by applying batch recirculation mode. In this study, synthetic waste water containing silver ions has been used. In the experiments made by electrodialysis method, the effects of applied potential, current, pH, initial silver concentration, temperature and flow rate were examined on the removal rate of silver, current efficiency and energy consumption. In the experiments made by ion exchange assisted electrodialysis method, the effects of applied potential, pH, initial concentration and flow rate were examined on the removal rate of silver, current efficiency and energy consumption. The results obtained from the experiments have indicated that silver ions from dilute solutions can be removed effectively by the above mentioned techniques. Key Words Electrodialysis Heavy metal removal Ion Exchange Membrane processes Silver Waste water treatment