Sübstitüe feniliminometilbenzenin elektrofilik aromatik iyot sübstitüsyonu reaksiyonuna sübstitüent etkisinin teorik olarak incelenmesi
Theorical investigation of the substituent effect on the reaction of electrophilic aromatic iodide substitution of substituted phenyliminomethylbenzene
  1. Tez No: 168089
  2. Yazar: ÖZKAN SİNAPLI
  3. Danışmanlar: PROF.DR. SEVİM BİLGİÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 142
Özet
IV ÖZET Bu çalışmada sübstitüentlerin, sübstitüe feniliminometilbenzenin (-NH2, -NHCH3, - N(CH3)2, -NHCOCH3, -OH, -OCH3, -CH3, -C2H5, -C6H5, -F, -Cl, -Br ve -N02) iyot ile reaksiyonundan oluşan ürünlere yönlendirme etkileri incelenmiştir. Teorik hesaplamalar MOP AC programında PM3 parametresini kullanılarak yapıldı. Teorik çalışmamızı iki kısma ayırdık ; l.a) Sübstitüe feniliminometilbenzenlerde her bir karbon atomunun yükü hesaplandı.. X=^NH2< -NHCH,. -N(CH,)2, -NHCOCH,. -OH, -OCH,. -CH,, -C2H5. -Cf,H,, -F. -Cl. -Br ve -N02 Hesaplamalar sonunda A halkasındaki orto- ve para- konumlarının diğer karbonlardan daha negatif olduğu bulundu. Böylece ( -I+) nun A halkasındaki orto- ve para- konumlarına sübstitüe olacağını düşünüldü (X= -NH2, -NHCH3, -N(CH3)2, -NHCOCH3, -OH, -OCH3, - CH3, -C2H5,). Ancak X-CoHs, -F, -Cl, -Br olduğu zaman ( -I+)nun B halkasındaki orto- konuma sübstitüe olacağı tahmin edildi. Sübstitüent -N02 olduğunda meta- pozisyonların daha negatif olduğunu, böylece ( -I+)nun meta- pozisyonlara sübstitüe olacağı düşünüldü. b) Daha sonra iyot sübstitüe feniliminometilbenzende ki X'i sabit tutarak A ve B halkasındaki her bir karbon atomuna iyot bağlayarak her bir karbon atomu üzerindeki atomik yükleri hesaplandı.c II O*) «rf^ B(Ş) J j i\ JX*K Jp^ ^^ ^l3) i 4 «*>x c ^ _^ -^ V>v- A Halkası B Halkası Lb deki hesaplamalar sonuçların l.a daki sonuçlarla uyum içinde olduğunu gösterdi. 2. Termodinamik hesaplardan sonra, AH0, AS0, AG° ve Kd hesaplandı. Hesaplamalarda X kuvvetli aktive edici grup (-OH), olduğunda sonuçlar 1. deki sonuçlarla iyi bir uyum içindeydi. X zayıf aktive edici (-CH3) ve kuvvetli deaktive edici (-NO2) olduğunda yük hesaplamalanyla iyi bir uyum elde edilemedi. (Tablo: 41, 42, 43, 47, 48, 49) Bütün hesaplamalar sonunda aşağıdaki tepkimenin diğer tepkimelerden daha tercihli olacağına karar verildi.
Özet (Çeviri)
VI SUMMARY İn this work, substituents directing effects were investigated to the products of the reactions of substituted (-NH2, -NHCH3, -N(CH3)2, -NHCOCH3, -OH, -OCH3, -CH3, -C2H5, -C6Hs, -F, -CI, -Br ve -NO2) phenyliminomethylbenzenes with iodine theoretically. Theoretical calculations were divided in to two sections; 1. a) Atomic charges were calculated on each carbon atoms in phenyliminomethyl benzenes. **y' ^v' Ring A Ring B X=-NH2. -NHCH,. -N(CH,)2. -NHCOCH,, -OH. -OCH,. -CH,, -C2H,, -G,H5, -F. -CI, -Br ve -N02 At the end of the calculations it was found that the orto- and para- positions in ring A were more negative than the other carbons. So it has been thought that (-I+) would be substitued to the orto- and para- positions in ring A (X= -NH2, -NHCH3, -N(CH3)2, - NHCOCH3, -OH, -OCH3, -CH3, -C2H5.). But when X is -C6H5, -F, -CI, -Br it was found that (-I+) would be substituted to the orto positions in ring B. When the substituent is -NO2 meta position is more negative so it has been thought (-I+) will be substituted to the meta positions b) Then the atomic charges were calculated on each carbon atoms on iodine substituted phenyliminomethylbenzene by keeping (X= -OH, -CH3, -CI, -NO2) constant and puting (I+) on each carbon atoms in ring A and B.VII ccıf) &rf) H(8) I j U £(«A JvK ^^ >13) >iT eyT“*> c D 4 ”V Ring A - *RingB Calculations in 1.b showed that our results were in good agreement with the result of l.a 2. After thermodynamic calculations, AH0, AS0, AG0 and Kd of the reactions were calcukated. When X is a strong activating group (-OH), the results were in good agreement with the results of (l.a and Lb), when X is a weakly activating (-CH3) and strongly deactivating (-N02) group a good agreement with the charge calculations (Table: 41, 42, 43, 47, 48, 49) could not be obtained. At the and of the all calculations it was decided that the following reaction is much more favored than the other reactions