Ion exchangers in the recovery of tartaric acid from aqueous solutions
Sulu çözeltilerden tartarik asitin geri eldesinde iyon değiştiriciler
- Tez No: 181004
- Danışmanlar: DR. CEVDET ÖZTİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya Mühendisliği, Chemical Engineering
- Yıl: 2006
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 98
Özet
Tartarik asit, üzümlerde doğal olarak bulunan bir karboksilik asittir, ve tuzları ilebirlikte pek çok kullanım alanına sahiptir. Bu asit sentetik olarak üretilebilir, şarapendüstrisinde yan ürün olarak imal edilebilir, veya elektrodiyaliz ve çözücüekstraksiyon yöntemleri ile geri elde edilebilir. İyon değişimi, değerli materyalleringeri eldesi ve saflaştırılmasında kullanılan en eski işlem tekniklerinden biriolduğundan, yöntem bu değerli asitin geri elde edilmesinde de uygulanabilir. Buçalışmada reçine bazikliğinin, başlangıç konsantrasyonunun, ve çözeltininbaşlangıç pH düzeyinin iyon değişimi dengesine etkilerinin araştırılmasıhedeflenmiştir.Denge analizleri için model tartarik asit çözeltileri, kesikli sistemde iki farklı anyondeğiştirici reçine kullanılarak hazırlanmıştır. 28 oC de 300 rpm çalkalama hızındabir çalkalama banyosu kullanılmıştır. Polisitren yapıdaki zayıf baz reçinesi LewatitMP62, ve kuvvetli baz reçinesi Lewatit M511, üretici firması olan Bayer AG' denelde edilmiştir. Analizlerde 210 nm de Shimadzu PDA Detektör, Waters AtlantisdC18 kolonu ile kullanılmıştır. 20 mM NaH2PO4 HPLC'ye, pH = 2.7 de 0.5 ml/minakış hızında mobil faz olarak verilmiştir.Reçine bazikliği araştırmalarında MP62, M511 den daha başarılı bir performanssergilemiştir. Denge deneyleri her iki reçine için üç farklı başlangıç asitkonsantrasyonunda (0.01, 0.02, and 0.10 M), ve zayıf reçine için pH < pKa1, pKa1
Özet (Çeviri)
Tartaric acid is a dicarboxylic acid naturally present in grapes, and has manyapplication areas with its salts. It can be produced synthetically, manufactured as aby-product in wine industry, or can be recovered by electrodialysis and solventextraction methods. Since, ion exchange is one of the oldest processingtechniques for the recovery and purification of valuable materials, it can be appliedto obtain this valuable organic acid. In this study it is aimed to investigate theeffects of resin basicity, initial concentration, and initial pH of the solution on ionexchange equilibrium.The model tartaric acid solutions were prepared for the equilibrium analysis withtwo different anion exchange resins in a batch type system. A shaker bath at 28 oCwith 300-rpm agitation rate was used. The weakly basic resin Lewatit MP62, andstrongly basic resin Lewatit M511, which are in polystyrene structure, was obtainedfrom the producer Bayer AG. In the analysis, Shimadzu PDA Detector at 210 nmwith Waters Atlantis dC18 column was used. 20 mM NaH2PO4 at pH = 2.7 wasintroduced to the HPLC as the mobile phase at 0.5 ml/min flow rate.In the investigation of the resin basicity, MP62 presented better performance thanM511. The equilibrium experiments were performed at three different initial acidconcentrations (0.01, 0.02, and 0.10 M) for both resin, and in the pH ranges pH