Eskişehir için 2003-2004 yılları radyasyon verilerinin değerlendirilmesi ve geçmiş yıllarla karşılaştırılması
Analysis of dadiation data for Eskişehir'in 2003-2004 and comparison with averrage valeus of past years
  1. Tez No: 168103
  2. Yazar: ÖMER ÖZCAN
  3. Danışmanlar: PROF.DR. ERTUNÇ ARAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 88
Özet
ÖZET Bu çalışmada, Eskişehir'in radyasyon verileri incelenmiş, genel ortalama ile son yılların değerleri karşılaştırılmıştır. Giriş bölümünde ve birinci bölümde genel olarak güneş ve güneş enerjisi anlatılmıştır. İkinci bölümde, güneş yükseklik açısı, azimut açısı, sera gazlan ve güneş aktiviteleri gibi güneş enerjisiyle ilgili temel kavramlar açıklanmıştır. Üçüncü bölümde güneş radyasyonu üzerinde durduk. Güneş radyasyonu ile ilgili en temel kavramlar açıklandı. Bunlar: Atmosfer-dışı Güneş Radyasyonu ( eğer atmosfer olmasaydı dünya yüzeyinde alınacak olan radyasyon ), Direk ve Yayılı Güneş Radyasyonu ve bu ikisinin toplamı olan Global Güneş Radyasyonudur. Ayrıca atmosfer-dışı güneş radyasyonunun değerini bulmak için kullanılan dekîinasyon açısı kavramı da açıklanmıştır. Deneysel çalışma kısmında, Eskişehir Meteoroloji Bölge Müdürlüğü'nden alınan, Eskişehir'de yatay düzlem üzerine düşen global güneş radyasyonu verileri değerlendirilmiştir. Öncelikle 1983-2002 yılları arasındaki radyasyon değerlerinin genel ortalaması alınmış, daha sonra tek tek bütün ayların 20 yıllık ortalamaları alınmıştır. Bu ortalama değerler üzerinden hazırlanan çizelgeler ve grafiklerde radyasyonun eğilimi incelenmiştir. Daha sonra 2003-2004 yıllarına ait aylık radyasyon değerleri detaylı bir şekilde incelenmiş, her bir ayın değeri, o ayın 20 yıllık genel ortalama değeri ile karşılaştırılmıştır. Yapılan incelemeler sonucunda, son 22 yıl içinde Eskişehir'de yatay düzlem üzerine düşen global güneş radyasyonunun azaldığı gözlenmiştir.II Sonuç kısmında bu azalmanın olası sebepleri üzerinde durulmuştur. Radyasyonu en çok etkileyen faktörlerden birisinin güneş aktiviteleri, bir diğerinin de sera gazlarının miktarının artması olduğu vurgulanmıştır.
Özet (Çeviri)
Ill SUMMARY In this study, we analyze the radiation data of Eskişehir, compare the recent years data with average values of long-term observations. The sun and solar energy are the topic of first chapter in general. In second chapter, some basic terms of solar energy, like solar altitude angle, solar azimuth angle, greenhouse affect and greenhouse gasses, and solar activities are described. In third chapter we focused on solar energy. The basic terms of solar energy are described including Extra-terrestrial Solar Radiation (the radiation that would be taken if there were no atmosphere), Direct and Diffuse Solar Radiation and Global Solar Radiation which is the sum of direct and diffuse solar radiations. We also described declination angle which is used to calculate extra-terrestrial solar radiation. In the experimental, we analyze the global solar radiation data of Eskişehir, taken from State Meteorology Office. First we took the average of data in 1983-2002, then took the averages of every month of the year in the same interval. We made the trend analysis of radiation data by the tables and graphics. Data of 2003-2004 was analyzed in detail and average values of every month of these two years were compared with those of 1983-2002. In all these analyze, a decrease in global solar radiation in Eskişehir over last 22 years is observed. In the results chapter, we focused on the possible reasons of this decrease. It was reported that one of the fectors that mostly affect the solar radiation is solar activities, and the other one is increase of greenhouse gasses in the atmosphere.