Hofmann-diam-tipi konak-konuk bileşiklerinin infrared spektroskopisiyle incelenmesi
The investigation of hofmann-diam-type host-guest compounds with infrared spectra
- Tez No: 168104
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. GÜNEŞ KÜRKÇÜOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 79
Özet
l ÖZET Bu çalışmada Hofinann-diam-îipl M(î?6-diamİBohekzan)NI(CN)4jîG ( M=Ni, Co veya Cd; G- Toluen, Anilin veya Bifenil ) konak-konuk bileşikleri ilk kez elde edildi. Bu bileşikler Infrared spekiroskopisi tekniği ile incelendi Spektrum bilgelerinden bileşiklerin kristal yapılannın diğer Hoimann-diam-tipİ konak-konuk bileşiklerinin kristal yapılan ile benzer olduğu önerildi Bileşiklerin yapısı M metaline doğrudan bağlı 1,6-diaminohekzan molekülü ile iki boyutlu JM -M(CAf)4jro poiimerik tabakalarından oluşmaktadır. Bileşikler içindeki ardışık tabakalar arasında köprü olan 1,6-diaminohekzan molekülü trans şeklindedir. Bileşiklerin ligand frekansları serbest ligand molekülüne oranla daha yüksek frekansa kaymıştır. Metale bağlı olan bu kayma aromatik konuk moleküllerin iç modlan ile M-N titreşimleri arasındaki mekanik çiftlenim etkisi olarak açıklanır.
Özet (Çeviri)
ii ABSTRACT In this study, Hofrnann-diam-type M(l,6-diaminohexane)Ni(CN)4-îiG ( M=Ni, Co or Cd; G= Toluene, Aniline or Biphenly) host-guest compounds were prepared for the first time. These compounds were studied by using infrared spectroscopic tecnique. The spectral features suggest that the crystal structure of the compouns are similar in structure to the other Hofinann-diam-type host-guest compounds. Their structure consist of corrugated two dimensional polimeric layers of \M - Ni(CN)A\n\nÛı i,6-diammohexane bound directly to the M metal. The 1,6-diaminohexane ligand molecule bridging adjacent cynometal complex sheets in the compounds is in a trans conformation. Several vibration modes of the ligand molecule in the host-guest compounds have upward shifts in frequency compared with free molecule. These shifts are metal dependent and explained by the coupling of the internal modes of aromatic guest molecules with the M-N vibration.