Güneş enerjisi kollektörlerinde enerji absorpsiyon sistemleri
The energy absorption systems of the solar energy collectors
- Tez No: 168108
- Danışmanlar: PROF.DR. ERTUNÇ ARAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 173
Özet
Vİİ ÖZET Bu çalışmada, düzlemsel güneş kolektörlerinde yutucu yüzeyler için uygulanabilen boya kaplamalarının optiksel özellikleri incelenmiştir. Bu amaçla beş farklı mat siyah boya, sprey tekniği uygulanarak bakır numuneler üzerine kaplanmış ve deneysel olarak mukayese edilmeleri sağlanmıştır. Optiksel değerler, boyanmış örneklerin spektrofotometrik ölçümlerinden hesaplanmıştır. Deneysel çalışmamızın diğer aşamasında bakır levhaların sıcaklık ölçümleri alınmıştır. Deneysel çalışmamızın başarısı; spektrofotometrik ölçümlerden elde edilen verilerle, sıcaklık ölçümleri neticesinde elde edilen değerlerin birbirleriyle uygun oluşudur. Boyaların mukayese edilmesi üzerinde deneysel olarak gerçekleştirdiğimiz diğer bir çalışmamız ise; mikroskop camlan üzerine sprey tekniği ile uygulanmış olan bu beş farklı boyanın geçirgenlik oranlarının incelenmesi işlemidir. Buradan yola çıkarak hangi boyanın daha iyi optiksel değerlere sahip olabileceğini söyleyebiliriz. Bu numunelerin geçirgenlik-dalgaboyu grafikleri 200-1100 nm ölçüm aralıklı bilgisayar bağlantılı Perkin Elmer UV/VIS Spectrometer Lambda 2S cihazı kullanılarak alınmıştır. Bu deneysel çalışmamızın sonucunda elde edilen grafikler ile hem spekrofotometrik ölçümlerden elde edilen optiksel değerlerin hem de sıcaklık ölçümlerimizin verilerinin birbiriyle uyumlu olduğu gözlemlenmiştir. Bütün deneysel çalışmalarımızın sonucunda bu beş farklı mat siyah boyadan en güzel optiksel değerlere sahip olan ve kullanım uygunluğu bakımından önerilebilecek boya çeşidimiz, ESKİM Mat Kolektör Siyah Özel Boyadır.
Özet (Çeviri)
viii SUMMARY In this study, the optical properties of paint coatings which could be used for absorbers in flat-plate solar collectors have been invesitgated. For this purpose, five different dull black paints have been coated on copper substrates by using sprey technique and have been compared with each other experimentally. The optical values have been calculated from spectrometric measurements of painted samples. In the other stage of our experimental study, temperature measurements of the copper samples have been performed. The success of our experimental study is the agreement between the values which were obtained from the spectrophotometric measurements and the values which were obtained from the temperature measurements. The other experimental study on the comparison of the paints was the investigation of the transmittance coefficient of these five different dull black paints which have been applied on the microscope glasses by using sprey technique. In this way, we can say which paints have better optical values than the others. The transmittance-wavelength graphics of the substrates have been obtained from Perkin Elmer UV7VIS Spectrometer Lambda 2 S which is computer-connected and has a measurement range between 200-1100 nm. The graphics obtained from experimental study are in good agreement with both the optical values of the spectrophotometric measurements and the values of temperature measurements. The analysis of all of our experimental studies reveals that, the ESKİM dull collector black special paint has the best optical values among in these five different paints and therefore this paint could be recommended.