Sonlu graf teorisi ve bazı geometrik uygulamaları üzerine
On the finite graph theory and some geometrical applications of it
- Tez No: 168107
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. İBRAHİM GÜNALTILI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 106
Özet
IV ÖZET Bu çalışma ilci bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde G. Chartrand ve L. Lesniak'm [1] den alman temel kavram, tanım, önerme ve teoremler verilmiştir. İkinci bölümde A. Delandtsheer'ın,“Metrical Regularity in the Incidence Graph of A Finite Linear Space”[5] başlıklı çalışma incelenmiştir. Çalışma, G (S) çakışım graft aşağıdaki koşulu sağlayan sonlu lineer uzaylar üzerinedir: Altı tane i,j, k,l,m,n Ç. Z+ verildiğinde, u bir nokta olmak üzere G (S) nin, d(u,v) ~ i, d(v,w) = j, d(w,u) = k olacak şekilde seçilen herhangi bir (u, v, w) üçlüsü için u ya uzaklığı l, v ye uzaklığı m ve uı ya uzaklığı n olan, tam olarak c tane düğümü vardır. Bu bölümde Delandtsheer'ın ispatlarım detaylı ve anlaşılır biçimde yaz maya çalıştık. Makalede kullanılan metod ve fikirleri açıkladık. İspatlarda yeterince açık olmayan bir çok kısmı anlaşılır duruma getirdik.
Özet (Çeviri)
SUMMARY This thesis consists of two chapters. In the first chapter, we gave the basic concepts, definitions, propositions and theorems taken from G. Chartrand and L. Lesniak [1]. In the second chapter, we studied the paper of A. Delandtsheer entitled“Metrical Regularity in the Incidence Graph of A Finite Linear Space”[5]. The paper is on the finite spaces whose incidence graph G (S) satisfies a condition of the following type: Given six integers i, j, k, I, m, n, there is an integer c such that for any triple (u, v,w) of vertices of G (S) where u is a.point and d(u,v) = i, d(v,w) - j, d(w,u) = k, there are exactly c vertices of G (S) which are at distance I from u, rn from v, and n from w. In this chapter, we have tried to write the proofs of Delandtsheer's thorems in detail and in understandable forms. We have explained the methods and the ideas and clarified parts of the proofs which were not sufficiently clear.