Eskişehir koşullarında değişik tohum sıklıklarının bazı melez mısır çeşitlerinin tanımsal özelliklerine etkileri
In Eskişehir conditions the effect of different seed density on some hybrid maise type's agricultural feature
- Tez No: 168115
- Danışmanlar: PROF.DR. ENGİN KINACI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 84
Özet
Önemli bir gıda, yem ve endüstri ham maddesi olan mısır, dünyada da Türkiye'de de ekiliş ve üretim bakımından üçüncü sırada yer alan bir bitkidir. Ülkemizde 1500 m rakıma kadar, 250-2500 mm yağışı olan bütün alanlarda birinci ve ikinci ürün olarak yetiştirilmekte, ancak üretimimiz tüketimimizi karşılayamamaktadır. Pancar üretimine getirilen sınırlamalar sonucu Orta Anadolu'da açığa çıkan geniş sulama alanlarda yetiştirebilecek en iyi ürünlerden en iyisi olan mısırdan yüksek düzeyde verim alınabilmesi için, doğru çeşitlerin seçimi ve bunların doğru üretim teknikleri ile üretilmesi gerekmektedir. Orta Anadolu Bölgesi'nin Batı Geçit kuşağını temsil eden Eskişehir'de ticari bazı melez mısır çeşitlerinin değişik tohum sıklıklarında yetiştirildiklerinde tarımsal özelliklerine olan etkilerinin incelendiği bu çalışmada, seçilen çeşide ve sıklığa bağlı olarak verim ve verim öğelerinin farklı değerler alabildiği görülmüştür. Bir yıllık bu çalışmada da“60 x 25”cm ile“50 x 30”cm tohum sıklığı öne çıkmıştır.
Özet (Çeviri)
Maize is an important food, feed and industrial crop. It is rank as third in sowing area and production in the world and Turkey. It has been growing on all areas up to 1500 m elevation and rainfall with 250-2500 mm as first and second crop. However, maize production is in suffient the total consumption in Turkey. Due to limitation brought to sugar beet growing areas in Centura! Anatolia, large irrigatedareas because available. Maize, one of the best choise to grow in these areas and to obtain high yield from it right varieties should be select and grow with proper production techniques. In this study the effects of seed density on agronomic characters in Eskişehir that presents west transitional zone of centural Anatolia is investigated. It was seen that Depend on the variety and density various values of yield and yield components may obtain. In this one year study 60 x 25 cm and 50 x 30 cm density was given best result.