Farklı soya fasulyesi (Glycine max L.) çeşitlerinin eskişehir ekolojik koşullarında bazı verim ve kalite özelliklerinin belirlenmesi
Determination of some yield and quality characters of different soybean (Glycine max L.) cultivars under eskişehir ecological conditions
  1. Tez No: 540456
  2. Yazar: ANIL KARABULUT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MURAT OLGUN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Tahıllar ve Yemeklik Baklagiller Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 77
Özet
Bu araştırmada değişik kaynaklardan temin edilen soya çeşitlerinin Eskişehir koşullarında adaptasyon yeteneklerinin belirlenmesi ve verim ve verim unsurları yönünden değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Soya fasulyesi çeşitlerinde verim ve verim unsurlarının belirlenmesi amacı ile yürütülen deneme Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Ziraat Fakültesi araştırma ve deneme tarlasında 2017 yılında kurulmuştur. Araştırmada materyal olarak, ATAEM-7, KA04-06-01, A3127, KA05-06-02, SOL-08-15, KA04-05-02, 503-03-7, KA04-03-05, NOVA, KA04-07-04, SA-88, ARISOY ve 502-14-11 çeşitleri kullanılmıştır. Araştırmada, bitki boyu, ilk bakla yüksekliği, bitkide bakla sayısı, baklada tane sayısı, bitkide yan dal sayısı, bin tane ağırlığı, bitki başına tane verimi, bakla eni, bakla boyu, hasat indeksi, dekara verim, protein oranı ve yağ oranı gibi özellikler incelenmiştir. Bu çalışma sonuçları ışığında, KA04-06-01, KA05-06-02 ve KA04-03-05 çeşitleri gerek yüksek verim, gerek yüksek protein oranı ve yüksek yağ oranına sahip çeşitler olarak belirlenmiştir. Soya fasulyesi yüksek verim, yüksek protein oranı ve yüksek yağ oranı yönünden önemli bir bitki olup verim, protein oranı ve yağ oranı yönünden yüksek yeni soya fasulyesi çeşitlerinin kullanılmasıyla ülkemizde önemli bir sorun olan yağ açığının kapatılmasında önemli rol oynayacaktır.
Özet (Çeviri)
In this study, it was aimed to determine adaptation capabilities of soybean varieties obtained from different sources and to specify genotypic performances of them in terms of yield and yield components. The experiment, aiming to determine differences between soybean genotypes for yield and yield components, was carried out in the experimental area of Faculty of Agriculture, University of Eskişehir Osmangazi in 2017 growing season. Soybean genotypes, ATAEM-7, KA04-06-01, A3127, KA05-06-02, SOL-08-15, KA04-05-02, 503-03-7, KA04-03-05, NOVA, KA04-07-04, SA-88, ARISOY and 502-14-11, were used as a plant material in the research. Plant characters, plant height, the first pod height, pod number per plant, auxiliary branch number, thousand seed weight, seed yield per plant, pod width and height, harvest index, seed yield, protein content and oil content were examined. Results revealed that, KA04-06-01, KA05-06-02 and KA04-03-05 varieties were determined as genotypes with high yield, high protein ratio and high oil content. Soybean is an important plant in terms of high yield, high protein content and high oil content. Using novel and promising soybean varieties could create opportunity to closure the oil deficit, which is an important problem in Turkey.