Hidrolik yağlayıcıların seçimini etkileyen faktörlerin incelenmesi
Investigation of selection factors for lubricants
- Tez No: 168116
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. İRFAN ÜREYEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 172
Özet
ÖZET Günümüz teknolojisi sürekli gelişmekte olup buna bağlı olarak kullanılan makinalar daha kompleks hale gelmekte ve ihtiyaç duyulan yağlayıcıda aranan özelliklerde artmaktadır. Bu çalışmada öncelikle yağlar hakkında genel bilgiler verilmiş olup daha sonra sistem bazında yağlayıcılar sınıflandırılmış ve son olarak da sistem şartlarına göre hangi yağın kullanılması gerektiği vurgulanmıştır. Unutulmamalıdır ki her sistem kendisine uygun seçilmiş yağlayıcılar ile verimli ve daha uzun ömürlü çalışabilir.
Özet (Çeviri)
II SUMMARY The machine world is becoming more complex day by day because if the improving technology. Consequently the properties of the lubricants has to follow the increasing needs. General information about lubricants is being given as introduction of this study, then the lubricants are being classified based on systems, finally which lubricant should be used is advised depending on the system condition. We should always remember that each system has long lasting and effective running period, if and only if the lubricant is being selected properly.