Seyitömer Termik Santral kazanaltı küllerinden karbon kazanımı
Seyitömer Power Plant bottom ashes by recovering unburned carbon
- Tez No: 168114
- Danışmanlar: PROF.DR. SABİHA KOCA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Maden Mühendisliği ve Madencilik, Mining Engineering and Mining
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Maden Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 71
Özet
ÖZET Bu çalışmanın amacı; Seyitömer Termik Santrali Kazan altı Küllerindeki yanmamış karbonun kazanılarak, bu atık malzemenin endüstriye kazandırılmasıdır. Seyitömer Santralinden alınan numune öğütülerek numunenin elek analizleri yapılmış ve kül içerikleri belirlenmiştir. Kazan altı küllerinden karbonun kazanılması için flotasyon yöntemi kullanılmış olup, deneyler mikro flotasyon hücresi ve laboratuar tipi Denver flotasyon hücresinde yapılmıştır. Bu çalışmada oranı,toplayıcı cinsi,toplayıcı miktarı ve oranının belirlenmesi, dağıtıcı miktarı, % katı oranı, köpürtücü miktarı, dağıtıcı ve toplayıcı için uygun kıvam süreleri denenerek en uygun flotasyon koşulları belirlenmiştir. Çalışmaların sonucunda 2000 gr/ton Na2SiO;?; 1600 gr/ton Montanol 800 + Gazyağı; 1000 gr/ton Flotanol B kullanılarak % 69,75 verimle % 38,84 yanmamış karbon içerikli kömür konsantresi elde edilmiştir. Bunlardan elde edilen konsantre kömür,temizlenerek % 62,09 verimle % 59,09 yanıcı içeren nihai konsantre elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
II SUMMARY The objective of this study is to increase the utilazation of Seyitömer Power Plant bottom ashes by recovering unburned carbon particules Sample was taken from Seyitömer coal fired power plant. Samples were than ground and size analysis and ash content were determined. Flotation was used to obtain carbon enrichment Flotation experiments were carried out both in a laboratory type Denver Flotation cell and micro flotation cell. In the flotation experiments collector type, amount and ratio, dispersant amount, solid content,frother amount and dispersant, collector and dispersant conditioning time were tested as flotation variables, and optimum flotation conditions were determined. At optimum conditions of 2000 gr/ton NaiSiC^; 1600 gr/ton Montanol 800+kerosene; 1000 gr/ton Flotanol B a concentrate fraction which contained 38,84% of unburned carbon along with a weight yield of 69,75 % could be achieved After firtst stage flotation experiments, acleaner stage was included and a final concentrate that contained 59,09 % of unburned carbon along with a weight yield of 62,09% was obtained.