Kutup ışıkları
Aurora
- Tez No: 168119
- Danışmanlar: PROF. SELAMİ KILIÇKAYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 101
Özet
ÖZET Bu çalışmada öncelikle Kutup ışıklarının (Aurora), genel fiziksel özellikleri incelenmiş ve bu ışıklar içerisinde meydana gelen fiziksel olaylar detaylı olarak irdelenmeye çalışılmıştır. Yerine göre uygun şekillerle teorik bağıntılara ışık tutulmuştur. Daha sonra yer manyetik alanı ve jeomanyetizma gibi konularla doğrudan ilişkili ve önem arz eden bilgiler özet şeklinde sunulmuştur. Son olarak, manyetik artmalar ve bunların sebep olduğu kutup ışıklarının etkileri, bir dizi tartışma şeklinde verilmeye çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
VI SUMMARY In this study firstly, general physical features of aurora were investigated. Besides the lights occuring in the physical events are examined in detail. Later, the informations mat are very important and relationships with this subject as a part of earth magnetic field and geomagnetism are summarized. Finally, magnetic storms and these caused event of aurora and auroral efects were discussed.