Acrobot donanımı gerçeklemesi
Acrobot hardware implementation
  1. Tez No: 168118
  2. Yazar: MURAT KASAP
  3. Danışmanlar: PROF.DR. ABDURRAHMAN KARAMANCIOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 68
Özet
ÖZET Acrobot tüm eklemlerinde eyleyici olmayan iki eklemli düzlemsel bir robottur, îkinci ekleme tork uygulanarak robota hareket verilirken, ilk ekleme direk bir müdahale yapılmamakta ve bu eklem esas eksen etrafında serbest rotasyonel bir hareket yapmaktadır. Sistem bu hali ile yatay çubukta ellerinden asılı duran bir akrobatı andırır. Acrobot doğrusal olmayan kontrol teorisi için mükemmel bir test düzeneğidir. Bu çalışmada PC denetimli bir acrobot tasarımı gerçeklenmiştir. Tasarım üç kısımdan oluşmuştur. Bunlar mekanik aksam ve kolun iskelet yapısı; algılayıcı ve sürücü devreler; kolun durumunu görüntüleyen, kullanıcı taleplerini kabul eden ve bu talepler doğrultusunda donanıma kumanda eden kontrol edici ve üzerindeki yazılımdır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Acrobot is an underactuated two-link planar robot. While the robot is actuated by applying torque to the second link, there is no direct forces acting on the first link and this link makes a free rotational movement around the main axes. In this manner system looks like a human acrobat hanging from a horizontal bar. Acrobot is a test bed for nonlinear control theory. In this study, an PC controlled acrobot design is implemented. Acrobot design is made up of three parts. These are mechanical chasis and links; sensors and driver; controller and the software on it.