Türkiye'deki yasal metroloji ve yurt dışı ile karşılaştırılması
Legal metrologcal in Turkey versus abroad
- Tez No: 168122
- Danışmanlar: PROF.DR. NACİ EKEM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 171
Özet
ÖZET Uluslararası Standardizasyon Teşkilatı (ISO), 143 ülkenin milli standart kuruluşunun üye olduğu 1947 yılında kurulmuş bir federasyondur.ISO'nun amacı milletler arası mal ve hizmet değişimini hızlandırmak, bilimsel, teknolojik ve ekonomik faaliyetler alanında işbirliğini geliştirmektir. Bu bağlamda ölçümbilim ve kalibrasyon eğitiminin ülkemizdeki yüksek öğretim kurumlarında ne düzeyde verildiği önem arz etmektedir. Ölçümbilim ve Kalibrasyon alanındaki eğitim Türkiye ve hatta bir çok gelişmiş ülkede tam anlamı ile düzenlenmiş, oturmuş, dengeli, uygulamalarından olumlu sonuçlar alınmış düzeyden uzak konumdadır. O halde bu bilim alanlarında gerçekten uygun, geçerli ve olumlu bir eğitim düzeni kurabilmek için çok iyi bir ön çalışma yapılması gereklidir. Avrupa Birliği, uyum çalışmaları kapsamında ölçümbilim konusunda yetkilendirilmiş bir çok kurum ve kuruluşun faaliyet göstermesine olanak sağlamaktadır. Haziran 2003 tarihinden itibaren Ulusal Metroloji Enstitüsü (UME), Türk Standardları Enstitüsü (TSE) ve Sanayi ve Ticaret Bakanlığı gibi kurumların yanında daha bir çok kurum ve kuruluşun ölçümbilim konusunda çalışmalara katılması beklenmekte ve yeni akredite kuruluşların oluşması uyum çalışmaları kapsamında devletçe de desteklenmektedir. 1999 yılında Türk Akreditasyon (TÜRKAK) kuruldu ve 2002 tarihinde TÜRKAK'ın Avrupa Akredite Laboratuvarlar birliğine tam üyeliğinin kabulü ile kalibrasyon/test laboratuarlarının akreditasyon faaliyetlerine başlanmıştır. Bu tez çalışmasında, ülkemizdeki metroloji kuruluşlarının durumları genel olarak ele alınmış, ayrıca ülkemizdeki yasal metrolojinin yurt dışı ile karşılaştırmaları yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
11 SUMMARY International Standardization Organization (ISO) is a Federation founded in 1 947, tow hich n ational s tandard i nstitutes o f 1 43 c ountries are m ember, P urpose o f ISO is to accelerate exchange of international goods and services, to improve cooperation in scientific, technologic and economic fields. In this connection, it is very important to which level education of measuring science and calibration has been provided at higher education institutions. Education on the field of measuring science and calibration is in a position far from a level which has been fully arranged, settled, stabilized, positive results obtained from their implementations in Turkey and even in a lot of developed countries. Eventually it is a must that a very good pre-study has to be made in order to be able to establish really a proper, effective and affirmative education arrangement in these fields of science. Within the scope of harmonitazion studies European Union has been providing facility to great number of establishments and organizations authorized in the field of measuring science to operate. In addition to such corporations as UME, TSE and Ministry of Industry a lot of establishments and organizations are expected to participate in the field of measuring science and creation of new accredited establishments has been approved within the scope of harmonization studies since June 2003.“Turk Akreditasyon”(TÜRKAK) has been established in 1999 and with acceptance of full membership of TÜRKAK to the Union of European Accredited laboratories it has commenced accreditation activities of calibration/test laboratories. In this thesis, the structures of National metrolojical measurument instutions and other examined carefully in addition to make a comparison in between national and international organizations.